, , , , , , ,

Üniversite Yatay Geçiş puanları

Sık gelen sorulardan bir tanesi de ösys yerleştirmesinden sonra açıklanan üniversite taban puanları gibi, geçtiğimiz sene üniversite yatay geçiş puanları kaçla kapatmış? Soruyu açmak gerekirse yatay geçiş yapan son öğrenci kaç ortalamayla geçiş yapmıştır. Öncelikle şunu tekrardan belirtmeliyiz ki ösys’den farklı olarak sistem her üniversite inanılmaz derecede farklılık gösterebiliyor. O yüzden geçmek istediğiniz yeri tam olarak tarif etmelisiniz, üniversite, bölüm hatta kaçıncı döneme geçişe kadar.

Hemen hemen tüm üniversitelerde yatay geçiş ortalaması taban puanı 2.40 civarındadır. Ancak bazı üniversiteler mesela ankara, hacettepe üniversitesi gibi 3.50 ortalama isteyen yerlerde var. O yüzden nereye gitmek istiyorsanız oraya bakın. Tabii en düşük bu puanlarla başvuru kabul alınıp, hemen hemen 3’ün üzerinde ortalamayla kapatıyorlar.

Ancak bazı yerlerde sadece not ortalaması değil aynı zamanda üniversiteye giriş puanınız ile başvurduğunuz yerin taban puanı arasındaki fark da baz alınabiliyor. Hatta gazi üniversitesi gibi bazı kurumlar 5 puandan fazla fark var ise başvurunuzu kabul etmiyor.

Her üniversitenin yatay geçiş sonuçlarını ilan ederken ortalamarı yayınlamadığını da hatırlatıp (uludağ üniversitesi sadece kabul-red şeklinde yayımlıyor) aynı zamanda ösys puanlarından farklı olarak ard arda seneler arasında da çok farklılıklar olabileceğini de bildirmek isteriz.

 1. rafet says:

  2.yıllık meslek yüksek okulu 1. döneminde okuyorum ve bahar döneminde yatay geçiş yapmayı düşündüğüm üniversite var ve sorum şu; alttan dersim olmasına rağmen eğer geçiş yapmak istediğim üniversite taban puanından benim merkezi yerleştirme puanım yüksekse geçişim kesin kabul olur mu?

  • admin says:

   Sanırım siz şöyle düşündünüz, nasıl olsa merkezi sistemde burayı kazanabiliyordum ancak başka yere gittim şimdi yatay geçiş yapmak istesem ilk beni alırlar. Maalesef böyle bir olay yok. Eğer şartlardan diğerlerine sağlayamadıysanız, bu size ayrıca verilen bir haktır ki öncelik diğer şartları taşıyanlarda bunun da altını çizelim. Kesin kabul olacaktır/olmayacaktır diye birşey diyemeyiz ama yatay geçiş için başvuruda bulunabilirsiniz.

 2. fatmaa says:

  merabaa ben kardeşm için soruyorum şu anda balıkesirde 1. dönemi okuyor geçiş yapması için tam 1 yıl okuması şart mı ??

 3. anıl says:

  muğla sıtkı koçman üniversitesi kamu yönetimi 1. sınıfta okuyorum 1. dönemin sononda geçiş yapmayı düşünüyorum 1. dönemin sonunda geçiş yapma hakkım var mı?

 4. Mesut says:

  Ben DGS ile Dumlupınar Üniversitesi, Kamu Yönetimi 3. Sınıfa kayıt oldum. Bahar yarı yılında veya yazın güz yarı yılı için İstanbul veya Kocaeli’ye yatay geçiş başvurusu yapabilir miyim..

 5. YEŞİM says:

  Uludağ üniversitesinden Ege’ye geçiş yapmak için 1.sınıfın sonunu bekleyeceğim anladım fakat not ortalaması kaç ve her yatay geçiş yapmak isteyen yapabiliyor mu?

  • admin says:

   ege üniversitesi yatay geçiş şartlarını temmuz ayında takip edeceksiniz bölümünüze göre puan değişiyor ancak her barajı geçen (mesela genelde 2.40 isteniyor) tabii ki yatay geçiş yapamıyor, ne kadar yüksek olursa ortalamanız o kadar iyi, bu şansınız tabii ege’nin ne kadar kontenjan açacağıyla da alakalı.

 6. yazgülü says:

  Merhaba Ben Ankara Ünv. hukuk fakültesine yatay geçiş yapmak istiyorum 1. sınıfım ve 1. dönem yatay geçiş yapabilir miyim . Özel Ünv deyim 2011 Ösym puanım 413 dü taban puanından çok düşük üniversitenin notlarım çok yüksek olsa dahi benim kabul etmezler mi

  • admin says:

   birinci dönem yatay geçiş yapamazsın en erken bu yılın sonunda temmuz ayında, ankara üniversitesi en az 3.5 ortalama istiyor başvuracağın yere göre şansınız değişir, ankaradan başka nerelere başvurmayı planlıyorsun?

   • yazgülü says:

    Sakarya Üniversitesi ve Dokuz Eylül ‘ü düşünüyorum Sakarya Bahar yarıyılına öğrenci kabul ediyor diye biliyorum

    • admin says:

     hiçbir üniversite bahar yarıyılında lisans yatay geçişe öğrenci kabul etmez, sakarya üniversitesi ara dönemde diğer üniversiteler gibi önlisans programlarından geçiş alıyor.

 7. derya says:

  merhaba ben ege ünivesitesi hemşirelik birinci sınıfta okuyorum yatay geçişle daha doğuda veya güneydoğu tarafındaki bir üniversitenin hemşirelik bölümüne geçmek istiyorum.hangi üniversitelere gidebilirim v geçiş yapmak için ne yapmam gerekiyor.ayrıca sınıfta kalmış olmak yatay geçişe engel midir?

  • admin says:

   Sınıfta kalmış olmaktan ziyade hangi dönemde o okuduğunuz önemli (kaçıncı döneme kayıtlısınız 3 mü 5 mi?) artı alttan dersiniz bulunmaması lazım. Yani başvuracağınız döneme kadar almanız gereken tüm dersleri başarıyla vermeniz gerekecek. Ortalamanızı yüksek tutmanız yeterli.

 8. nihat says:

  Merhaba ben Melikşah üniversitesi bilgisayar mühendisliği 1. sınıfta okuyorum 1 senede ingilizce hazırlık okudum ve geçtim. Şu anda 1. sınıfın ilk yarı yılını okuyorum. Daha önce bitirdiğim fakülte ve önlisans programlarının okul tarafından kabul görülen derslerinden muaf tutuldum. 1. Sınıfın ilk yarı yılı için 2 adet ders alıyorum(Java-Fizik1).
  İkinci yarıyılda 1.sınıfın muaf tutulmadığım 4 adet dersini alacağım.

  Esasında benim sormak istediğim şey; Erciyes Üniversitesine geçmek istiyorum ve yarıyılda geçişin kanunen mümkün olup olmadığını öğrenmek iistiyorum. Yarıyılda geçiş yok şeklinde bir cevap aldım ama bu üniversite insiyatifinde olan bir durum mu yoksa Y.Ö.K. kanunu mu ? Yani Erciyes isterse yarı yıl için geçiş yaptırabilir mi?

  Birde “sınıfının bütün derslerini almış ve başarmış olma” ibaresinden anlamamız gereken nedir? Yani eğer 1. sınıfı okurken birinci sınıfa ait bir derse ders kaydı yaptırmayıp almadıysam ve ondan da başarısız olmuş olma gibi bir durumun transcript ‘te görünmüyor olması yukardaki geçiş şartına takılır mı?

  Şimdiden teşekkürler.

  • admin says:

   Daha önce ne okudunuz da o kadar ders saydırdınız? siz dgs ile mi geldiniz lys ile mi? Eğer 1. sınıf birinci dönem okuyorsanız maalesef en erken 1. sınıfın sonunda yatay geçiş yapabilirsiniz yönetmelik bu şekilde. Üniversitenin tölerans tanıması gibi bir durum söz konusu değil.

   Yani hangi dersleri almanız gerekiyorse onları alıp ve hepsini geçer notla tamamlamanız lazım, 6 ders yerine 5 dersi alıp geçmeniz durumunda hatta hiç başarısız dersiniz olmasa dahi almadığınız dersten ötürü başarısız sayılacaksınız.

   • nihat says:

    Evet hocam o zaman ki bahsettiğimiz konular normal seyrerinde gerçekleşti, 3.79 GNO yaptım şimdi inşallah geçiş için ilanları bekliyorum bir sıkıntı çıkmaz umarım ?

    Ben daha önce Kamu Yönetimi Fakültesi ve Bilgisayar Programcılığı bitirdim onun için çok dersim sayıldı.

    Birde bu erciyesin geçtiğimiz senelerde kaç GNO ile bilgisayar mühendisliğine yatay geçiş aldığını bulabilir miyiz ?

    Teşekkürler.

    • admin says:

     6 ay sonra gelip soru sormanızı takdir ettim :)
     Şimdi 1. sınıfın 2. dönemini okudun değil mi, toplam 6 ders alarak (ilk dönem 2, 2. dönem 4 ders) yılı bittirmiş oldun? Eğer öyleyse yatay geçişinde sıkıntı çıkmadan erciyes’e başvurabileceksin. Sonuçlar için arşive bir göz atayım ama tekrardan 6 ay sonra geleceksen hiç bizi yorma :)

 9. Evetttt says:

  Ben bır defa yatay gecıs yaptım su an bulundugum yerden memnun degılım bır daha yatay gecıs yapmak ıstıyorum oluyor mu? Sımdıden tesekkurler

  • admin says:

   bazı üniversitelerde direkt yatay geçiş yapmamış olması gerekiyor diye not var ama genel itibariyle okulu dondurmak, yatay geçiş yapmış olmak tekrara engel değil.

 10. Ismail says:

  Merhabalar. Ben Erciyes Üniversitesi radyo sinema bölümü 4 yıllık bu sene başladım. 2. sınavda yatay geçişle Akdeniz, Kocaeli, Gazi (olabilirse) geçmek istiyorum. Tam olarak sitelerine baktım fakat birşey bulamadım. Tam olarak 3,50 mi yoksa tam bir notunu yazabilir misiniz acaba?

  • admin says:

   yatay geçiş puanları her seneye göre değişiklik gösterir en aşağı bazı üniversiteler 2.0 veya 2.40 isterken kimisi de 3.50 ister ama bu şartları sağladın diye kesin seni alacaklar şartı yok tabii ki. Puanın ne kadar yüksek tutarsan geçiş şansın o kadar iyi ama bazı üniversiteler gazi gibi ösys puanına da bakıyor bilgin olsun.

   • İsmail says:

    Teşekkürler. Peki ne zaman başvurular oluyor bununla ilgili? Üniversitelere nasıl başvuracağım? Tam olarak bir tarih verebilir misiniz? Kaçırmak istemem.

    • admin says:

     1 temmuz 2013 tarihini bekle o zaman bu site üzerinden de tek tek üniversite sitelerine takip ederek de tarihleri yakalayabilirsin, her üniversiteye gidip veya kargo ile ayrı ayrı başvuru yapıyorsun, öyle merkezi tek sistem olayına dahi geçilmedi.

 11. eda says:

  mrh ben afyon kocatepe ünv. de maliye 1.sınıf öğrencisiyim ve gecen yıl hazırlık okumdum.ve şuanda hacettepeye veya ank ünv geçiş yapmak istiyorum bunun için ortalamamın kaç olması gerekiyo ve nezaman başvuru yapmalıyım.ancak bu 2 üniyle de benim görmediğim bazı dersler ve bu dersler sorun olurmu.şimdiden teşekkür ettim saolasın

  • admin says:

   maliye 4 yıllık okuyorsun değil mi? en erken 1. sınıfın sonunda başvuru yapabilirsin, önceki yatay geçiş başvuru şartlarına bakarsak da her iki üniversite minimum 3.5 ortalama istiyor.

 12. saniye says:

  Mrb Halkla ilişkiler bölümü 1.sınıf öğrencisiyim bahar dönemi geçiş yapabiliyor muyum?

  • admin says:

   dört yıllık değil mi okuduğunuz bölüm? maalesef en erken 1. sınıfın sonunda yatay geçiş yapabilirsiniz, nereden nereye geçmeyi planlıyorsunuz?

 13. saldıray says:

  ben osmaniye korkut ata üniversitesi inşaat müh bölümünü kazandım ama tm ci olduğum dan zorgeldi bu arada ikinci üniversite hakkımı kullanarak AOF İNSANKAYNAKLARI YÖNETİMİ önlisans bölümüne kayıt yaptırdım 1. dönemin sonunda örgüne kayıt yaptıra bilirmiyim YATAYGEÇİŞLE böylebir hakkım varmı varsa şartlarıneler

  • admin says:

   örgüne geçiş için 80/100 gibi ortalama gerekiyor ancak aöf sınavlarının açıklanma tarihi ile yatay geçiş başvuru tarihi oldukça alakasız. 9-10 şubat 2013 tarihinde yapılacak sınav en erken mart başında açıklanacak ki o zamana kadar tüm üniversiteler yatay geçiş işlemlerini bitirmiş olacak.

 14. zehra says:

  merhaba ben izmir şifa üni. beslenme bölümü 2. sınfım. Ankara gazi üniversitesine geçiş yapmak istiyorum ama ösys puanı çok etkili olur mu not ortalamam yüksek olursa ? bi de gazi not ortalaması ne kadar istiyor ?

  • admin says:

   ankara 3.5 ortalama isterken gazi üniversitesi ise illa ki kendi taban puanından en fazla 5 puan düşük olan öğrencileri kabul ediyor, sizin ösys puanınız nasıldı?

 15. tuğba says:

  Merhaba ben açık öğretim edebiyat okuyorum. Birinci sınıfı bitirdim. Önümüzdeki güz döneminde bulunduğum şehirdeki üniversiteye yatay geçiş yapmak istiyorum. Bunun için güz dönemi ortalamam kaç olması gerekir ?

  • admin says:

   en azından 80 olması lazım ortalamanızın artı her üniversite açıköğretim kabul etmiyor, nereye başvuracaksınız?

 16. Kenan says:

  merhaba ben Hacettepe universitesi POLATLI TEKNİK BİLİMLER MESLEK Y.O bilgisayar programciligini kazandim , egitim 2 yillik , ben en az kac donem okuduktan sonra Hacettepe ve ya baska bir universitenin bilgisayar muhendisligi bolumune yatay gecis yapa bilirim ? ve basvuru kosullari nelerdir ? Azerbaycanliyim , yurtdisindan basvurdum, yabanci ogrencilerin basvurusunda baska bir sey gerekiyo mudur ?

  • admin says:

   Siz 2 yıllık olan bölümünüzü 4 yıllık olan bilgisayar mühendisliğine tamamlamak istiyorsunuz, doğru mu anlamışım? Bunun adı yatay geçiş değil dikey geçiş bunu yapmanız için önce o 2 yıllığı bitirip ardından dgs adı verilen sınava girmeniz gerekiyor. Yabancı uyruklular içinde kontenjan açılıyor.

 17. Kenan says:

  hayir ben 2 yilligi tamamlamadan 4 yilliga gecis olup olmadigini soruyorum ç mesela 1.sinfi yuksekokulda okuyup , 2.sinifa universitede devam etmek mumkun mu ,

  • admin says:

   Tabii ki hayır, böyle alakasız soru soracağınızı hiç düşünmedim kusura bakmayın. Biri meslek yüksek okul biri fakülte nasıl geçiş olsun ki?

   • Kenan says:

    ne bileyim , benim Turkiyedeki okul sisteminden haberim yok , ondan sordum
    peki 1. sinifi yuksekokulda bitirip sonra yeniden universiteye basvura bilir miyim ? yoksa yuksekokuldan cikmam mi lazim ?

    • admin says:

     önlisans dersleri yanlış hatırlamıyorsam lisans derslerinde sayılmayacak tekrardan yabancı uyrukluların girdiği sınava girince bu yüzden bir senen boşa gidecek ancak biz yatay geçişle alakalı bilgi veriyoruz dgs ile net bilgiye bizim üzerinden ulaşamazsınız ne yazık ki.

 18. sinan ipek says:

  merhaba Uludağ Üniversitesi iktisat bölümündeyim ilk senem yaz okulundayim şuan b.ihtimalle sinif tekrari yapicam. Onumuzdeki sene için istanbul üniversitesi veya marmara üniversitesine geçişim nasil olabilir

  • admin says:

   yatay geçiş yapabilmeniz için ortalamanızın ve bahsettiğiniz yerler için ösys yerleştirme puanınızın iyi olması gerekirken siz hem sınıf tekrarı yaptığınıza göre muhtemelen ortalamanız oldukça düşük olacak bu yüzden şansınız olmayacak.

 19. damla says:

  merhaba ben 4 yıllık mat. bölümü okuyorm 2 . sınıfa geçtm 2 sınıfın 1. döneminde geçiş yapılbilinyormu? tarihleri genelde ne oluyo tşkrlr..

 20. sümeyra says:

  mrb.ben uygulamalı ing.ve çevirmenlik bölümü kazandım bölüm ıkı yıllık bır yıl zorunlu hazırlık var ben hazırlığı bıtırdıkten sonra 1.sınıfı yatay geçiş yapmak ıstedıgım okulda baslayabılır mıyım yanı myo oldugum ıcın en erken ne zaman gecış yapabılırım ?

 21. Melek says:

  Merhaba Ben saglik bilimleri fakultesinde hemsirelik 1.sinif ogrencisiyim.2.senemde baska bir universitenin saglik yuksekokulunun hemsireligine gecis yapabilirmiyim

  • admin says:

   Sanırım ygs 2 ile yerleştiniz? Eğer geçiş yapmak istediğiniz yerde ygs 2 ile öğrenci alıyorsa problem olmaz ancak marmara üniversitesi gibi mf 3 ile öğrenci alan yerlere ne yazık ki puan türünden dolayı geçiş yapamazsınız.

 22. barış aydın says:

  ben zonguldak m.y.o radyo televizyon programcılığını kazandım. soru ise şu:
  1) ben yataş geçiş yapmak istesem kaçıncı dönemde yapabilirim.
  2) geçiş yapmış olursam yine 2 yıllık mı okuyacağım yoksa 4 yıllığa mı geçmiş olacağım.

  teşekkürler.

  • admin says:

   1-) Eğer hazırlık yoksa birinci dönemin bitiminde veya birinci sınıfın bitiminde başka üniversiteye aynı bölüme geçiş yapabilirsin.
   2-) Gene 2 yıllık okuyacaksınız, ancak devam etme niyetiniz varsa dikey geçiş sınavına girmeniz gerekiyor.

 23. Selami says:

  Merabalar ben Kütahya dumlupınar kamu yönetimi 1.sınıf öğrencisiyim.Bu yıl sonu aynı bölüm olarak uludağ üniversitesine geçiş yapmak istiyorum.Genel ortalamam Tahminen kaç olmalı.Birde uludağ üniversitesi ösys puanını çok sıkıntı yapıyor mu ? bunu ortalamayla kapatmam mümkün mü ?

  • admin says:

   Ösys puanında epeycene önemliydi geçen sene o yüzden onu bilmek gerekiyor? Mesela ikinci öğretime 2.57 ile geçen de var ancak 3.49 ile ösys puanından ötürü geçemeyende.

 24. Alperen says:

  Merhaba,
  Ben Ktü inşaat 1. Sınıf öğrencisiyim. Bu senenin sonunda Gazi inşaata yatay geçiş yapmak istiyorum. Başvuru yapabilmek için ders bırakmamam gerektiğini biliyorum ayrıca belli bir not ortalamasını da yakalayabilmem lazımmış… Geçmiş yıllarda göz önüne alınınca tahminen bu not ortalaması kaç olmalıdır. ÖSS’de 50binde idim gazi üniversitesine yatay geçiş için bu bir anlam ifade eder mi? Başvurular ne zamanlarda başlar? Sizce yatay geçiş ihtimalim ne kadardır?
  (Biraz fazla soru sordum galiba :)
  TEŞEKKÜRLER..

  • admin says:

   Öss’de kaç puan aldınız? Gazi için ortalamadan ziyade sizin girdiğiniz senenin gazi taban puanıyla aranızda en fazla 5 puan fark olabilir.

 25. damla says:

  merhaba ben muğla üniversitesi su ürünleri okuyorum öss puanıyla geçiş hakkını geç öğrendiğim için kayıtları kaçırdım aynı sistemle ikinci dönemde başvuru yapabiliyormuyuz okulda ikinci yılım ve bu sene bitiyor

 26. hasret says:

  merhaba ben 2 yıllk bölüm okuyrum.1. snfım ve bahar dnemi için ankara hacettepe üni. geiç yapmk istyorum ama 3.5 mi olması gerekiyomş illa 2.91 ile alınma ihtimalim var mı.kmse başvru yapmazsa kontjyanda boş olunca ynede almazlr mı?

Sorunu Sormak ister misin?