, , , , , ,

Yatay Geçiş tarihleri 2013

Yatay geçiş başvuru tarihlerinin bitmesine 1 ay kala son başvurulabilecek tarihleri takip etme adına ayrıca süresi geçenleri de daha net belirtme adına bu yazıyı son başvuru tarihi geçenlerin üstlerini çizme suretiyle güncelleyeceğiz. Üniversitelerin üzerlerine tıklamanız durumunda 2013 güz dönemi ilanına da rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Devam eden ilanlar ilk sırada, bitenleri en altta bulabilirsiniz.

 

15 Ağustos: Bayburt, İstanbul Teknik, KTO Karatay, Trakya (2. ve 3. sınıf tıp)

16 Ağustos: Adnan menderes, atatürk üniversitesi (diş ve tıp), atılım, bilecik şeyh edebali, bozok, çanakkale, çankaya, erciyes, eskişehir osmangazi, gedik, gediz, gümüşhane, hacettepe, hitit, sütçü imam, kapadokya MYO, karamanoğlu mehmet bey, kastamonu, kırklareli, melikşah, mevlana, muş alparslan, necmettin erbakan (tıp), ondokuz mayıs, sakarya, selçuk (tıp), şifa, thk, ufuk, uşak, yaşar.

17 Ağustos: Karadeniz Teknik

19 Ağustos: Ahi Evran, Avrupa MYO, Maltepe,

20 Ağustos: Cumhuriyet, Nevşehir,

21 Ağustos: Kırıkkale (tıp), TED, TOBB Ekonomi ve Teknoloji,

22 Ağustos: Bahçeşehir, İzmir Katip Çelebi,

23 Ağustos: Adıyaman, Akdeniz (tıp), Ankara, Batman, Canik Başarı, Çukurova, Dicle, Dokuz Eylül, Erzincan, Fatih, Haliç, İstanbul Bilgi, Kafkas, Karabük, Muğla Sıtkı Koçman, Namık Kemal (4. ve 5. sınıf tıp), Necmettin Erbakan, Siirt, Şırnak, Yeni Yüzyıl

26 Ağustos: Gaziantep (Naci Topçuoğlu MYO), Namık Kemal

27 Ağustos: Doğuş, Yeditepe

28 Ağustos: İzmir, Yalova,

29 Ağustos: Aksaray, Avrasya, Faruk Saraç Tasarım MYO, Gaziantep (2. 3. tıp), Harran, Iğdır, İstanbul Sabahattin Zaim, İzmir Ekonomi, Okan, Osmaniye Korkut Ata, Sinop,

30 Ağustos: Mustafa Kemal, Tayfur Ata Sökmen

31 Ağustos: Ardahan,

1 Eylül: Çağ,

2 Eylül: Anadolu, Işık, Mardin Artuklu, Mehmet Akif Ersoy, Ordu

3 Eylül: Mimar Sinan Güzel Sanatlar,

4 Eylül: Yüzüncü Yıl

5 Eylül: Nişantaşı MYO,

6 Eylül: Ağrı İbrahim Çeçen, Akdeniz, Atatük, Beykent, Beykoz Lojistik MYO, Çankırı Karatekin, Erzurum Teknik, İstanbul aydın, İstanbul Ticaret, Kadir Has, Kırıkkale, Niğde, Selçuk

7 Eylül: Zirve

9 Eylül: Amasya, Celal Bayar,

12 Eylül: Trakya,

13 Eylül: Piri Reis

20 Eylül: Üsküdar

11 Temmuz: Marmara, Yıldız Teknik

12 temmuz: Bursa Teknik, İstanbul Kemerburgaz, ODTÜ,

15 Temmuz: İstanbul Gelişim

19 Temmuz: Bilkent, Dokuz Eylül (tıp), Gazi, Giresun, İzmir yüksek teknoloji enstitüsü, Sakarya (tıp), Tunceli, Yıldırım Beyazıt

24 Temmuz: Balıkesir, Celal Bayar (tıp),

25 Temmuz: Trakya (4. ve 5. sınıf tıp)

26 Temmuz: Acıbadem, Boğaziçi, Çukurova (tıp), Düzce (tıp), Galatasaray, Gebze yüksek teknoloji enstitüsü, İstanbul Arel, İstanbul, Pamukkale (tıp), Recep Tayyip Erdoğan, Sabancı, Toros,

29 Temmuz: Fırat (tıp), İstanbul Şehir,

31 Temmuz: Bartın, Fatih Sultan Mehmet Vakıf, İstanbul Şişli MYO

1 Ağustos: İstanbul Kavram MYO, Özyeğin, Plato MYO

2 Ağustos: Artvin Çoruh, Bezmialem Vakıf, Ege, Erciyes (tıp),Fırat, Hakkari, İstanbul Bilim, İstanbul Kültür, Sütçü İmam (tıp), Mustafa Kemal (tıp), Uludağ, 29 Mayıs

3 Ağustos: Bitlis Eren,

5 Ağustos: İnönü, İstanbul Medipol, Turgut Özal,

6 Ağustos: Afyon Kocatepe, Başkent, Süleyman Demirel,

7 Ağustos: Bingöl, Bülent Ecevit, Dicle (tıp), Dumlupınar, Gaziosmanpaşa, Kilis 7 Aralık, Kocaeli,

9 Ağustos: Mersin, Süleyman Şah.

12 Ağustos: Hasan Kalyoncu, Ondokuz Mayıs (tıp), Abant izzet baysal

13 Ağustos: Nuh Hacı Yazgan

14 Ağustos: Düzce, Pamukkale

 1. mustafa öztan says:

  erciyes üniversitesi iki yıllık bilgisayar donanım ve proğramcılığı bitirip dörtyıla tamamlamak için macaristan debrecen üniversitesi bilgisayar bilşimteknolojileri bölümünde okumaktayım yalnız ikiyılım sayılacak diye gittim fakat yılı değil gördüğüm dersleri saydılar yani hazırlıkla birlikte beş yıldır okumaktayım madur oldum şuan son sınıftayım bu yıl mezun olmamgerekiyordu ama okul uzadı bitecek gibide değil budurumda türkiyedeki bölümümün olduğu üniversiteye yatay geçiş yapabilirmiyim bukonuda bana nasıl yardımcı olursunuz nasıl bir yol çizmeliğim çıkmazdayım teşekkür ederim.saygılar

  • admin says:

   öncelikle geçmiş olsun muhtemelen gitmeden araştırmışınızdır ama maalesef yanlış yönlendirmeler sonucundan bu tarz sıkıntılar çıkabiliyor, maalesef size bu konuda hiçbir şekilde yardımcı olamayacağız, zira en geç 3. ve 5. dönemin sonlarında yatay geçiş yapılabiliyor ki siz o dönemleri geçmiş bulunmaktasınız.

 2. cansu says:

  psikoloji bölümünde özel üniversiteden devlete yatay geçiş var mı? biraz araştırdım fakat hiçbir devlet universitesi kontenjan açmamış bu bölümde bu doğru mu yoksa ben mi gözdem kaçırıyorum bişeyleri?

  • admin says:

   muhtemelen indirdiğiniz excel dosyasının sadece vakıf bölümüne bakmışınızdır yoksa epeycene kontenjan açılıyor.

 3. azra says:

  ben dgs ıle 4 yıllık bı bolume gecıs yaptım 1 donem okuyup ıkıncı donem gecıs yapabılırmıyım

 4. murat says:

  Merhaba,

  Kardeşim İzmir’de vakıf üniverstesinde okuyor. Bu sene 4. senesi ancak daha en az 3 seneye daha ihtiyacı olduğunu söylüyor ve bu nedenle kesinlikle özel üni.ye devam etmek istemiyor. Açıkçası ailece bizim de fazla maddi bir gücümüz kalmadı. Kardeşim geçtiği dersleri hep sınırdan geçtiğini, 1 ve 2. sınıftan alttan çok dersi olduğunu söylüyor. Eğitimine devlet okulunda devam etmesi için bir çıkar yol var mıdır? yada başka bir vakıf üniversitesinin uygun bölümüne geçebilse en azında mümkün müdür?

  • admin says:

   Merhaba,

   Bütün dersleri sınırdan geçtiyse eğer onların tamamına yakının tekrardan alması gerekiyor. Kaldı ki yatay geçiş için yönetmeliğe göre hakkı geçmiş en mantıklısı eğer bölümü seviyorsa tekrar sınava hazırlanıp devlet üniversitesi kazanmak özelde aldığı dersleri de tekrardan saydırmak olacak ancak burada gene saymama ihtimalleri oldukça yüksek.

 5. özlem says:

  3. sınıfın sonunda yani 4. sınıfa gecerken yatay geçiş yapılabiliyor mu ?

 6. İpek says:

  Merhaba ben bu sene Gazi Üni. Felsefe bölümünü kazandım fakat ben İstanbul’da okumak istiyorum Mimar Sinan ya da İstanbul Üniversitesinde bu yüzden 1 yıl Gazi’de okuyup 2 yılımda İstanbul’a geçiş yapmak istiyorum bunun en kolay yolu nedir bu konu hakkında pek bir bilgim yok maalesef..

  • admin says:

   Ortalamanızı olabildiğince yüksek tuttuğunuz takdirde geçiş yapabilirsiniz, temmuz ayı gibi başvuru tarihleri belli oluyor o zamandan takip etmeye başlarsınız.

 7. kübra says:

  Merhaba
  Ben Hitit Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu hemşirelik bölümü 2 sınıf öğrencisiyim. Mustafa Kemal Üniversitesi ne geçiş yapmayı düşünüyorum. Alttan dersim yok 1. Sınıf ortalamam 2.42 . Şimdi geçiş yapabilir miyim. Eğer olmazsa Dönem ortasında geçiş yapmayı düşünüyorum. Geçiş yapabilir miyim?

  • admin says:

   Maalesef bu sene için yatay geçiş başvuru tarihlerini kaçırdınız en erken gelecek sene temmuz ayından itibaren takip edebilirsiniz, ancak derdiniz mustafa kemal üniversitesine geçişse şunu da hatırlatmakta yarar var, ortalamanın %30’u ve ösys puanının %70’i değerlemeye alınıyor.

 8. sekvan zorlu says:

  Merhabalar ben dogu akdeniz üniversitesinde 2 yıllik radyoloji okuyorum yuzde elli bursluyum acaba devlet universitesine gecebilirmiyim birinci donemin sonunda not ortalamasinin ne kadar olmasi gerekiyor

  • admin says:

   Bahar döneminde geçiş yapabilirsiniz önlisans olduğunuzdan ancak yurtdışı kontenjanları oldukça az açılıyor, sadece ortalamayı değerlemeye alan yerlere başvurmanızda fayda var.

 9. Ali says:

  Ben Karabük ünüversitesinde elektrik elektronik müh. okumaktayım.Zorunlu hazırlık sınıfım da var . Osman gazi ünüversitesine yatay geçiş yapma hakkım var mı? Eger varsa bu ilk dönem olabiliyormu yıl sonunu beklemek zorunlumu ? Cevabınızı bekliyorum teşekkürler :)

  • admin says:

   O kadar çok soru soruluyor ki birbirine benzeyen soruların cevaplarını arkadaşların zahmet edip okumasını bekliyoruz maalesef ama olmuyor!. Mesela sen, osmangaziye geçiş yapacaksın yeni kazandın herhalde ama yönetmelikte sizin gibi yeni kazananlarla alakalı bir madde değişti ancak henüz ortada başvuru yapıp yapamayacağınızı bilemiyoruz. Osmangazi normalde karabük yerine yazsanız tutuyor muydu? Eğer tutmuyorsa hazırlık bitecek, sonra 1. sınıf okuyacaksınız o yazın başvurabilirsin.

   Para butonu koyduk da bizim haberimiz mi yok?

 10. sultan says:

  bn kutahya hisarık myo okula başlaım ilk snm onun içn ilk döneminde afyona gçiş yapabilir miyim gçmk için n yapmalıyım

 11. duman geçer says:

  merhabalar.yatay geçişte ortalamaya bakılırken o yılın not ortalamasına mı bakılıyor yoksa eski yıllara da bakılıyor mu. mesela ben 2. sınıfın sonunda yatay geçiş yapmak istiyorum 1. sınıfla 2. sınıfın ortalaması alınıp mı bakılır yoksa sadece 2.sınıf ortalamama mı bakılır.ve öss puanı artık nekadar etkili yatay geçiş için. not ortalamam geçiş için yeterli olsa da öss puanım bölüme ve okula göre düşükse sizce şansım nekadar?

  • admin says:

   Yıllık ortalama değil de genel ortalama dediğiniz gibi 2. sınıfın sonunda başvuracaksanız 4 dönem aldığınız derslerin ortalamasına bakılır, ösys puanı halen bazı üniversitelerde ciddi olarak etkili eğer bakan yere başvuracaksanız mesela marmara, uludağ gibi o zaman şansınız ne yazık ki epeycene düşük.

 12. melih says:

  ben muğla myo yapı denetim(iö) bölümüne yeni başladım .ocak ayında yatay geçiş yapmak istiyorum.kafamda bir yer var orası benim ygs-1 puanımdan 35-40 puan arası daha düşük.benim buradaki ders ortalamamın kaç olması gerekiyor ve zayıfsız geçmek mi zorundayım yoksa yatay geçiş için ygs-1 puanımın altında olması yeterli mi ? (ayrıca geçiş yapmak istediğim okulun kontenjanında 20 ye yakın boş yer var ).Cevap vermenizi bekliyorum.Teşekkürler…

  • admin says:

   Geçmek istediğiniz yer ösys puanına bakıyorsa bu konuda avantajlısınız yarışta diğerlerine nisbeten daha önce başlarsınız yok sadece ortalamaya bakıyorsa ilk dönem sonunda ne kadar ortalamanız olduğuna bakarlar sadece. Alttan ders bırakmamaya özen gösterin. Ayrıca eğer geçişi düşünüyorsanız şu sıralar yönetmelikte 1 madde değişiyor belki sizi etkileyebilir, nereye geçmeyi düşünüyorsunuz?

   • Melih says:

    yönetmelikte 1.madde nedir söylermisiniz ? yapı denetim bölümünden aynı bölüme geçmeyi düşünüyorum.sizce derslerimden 1 veya 2 tanesi zayıf olsa ama ösys puanım yatay geçiş yapacağım yerden yüksek ise geçebilir miyim ? Kesin birşey söylermisiniz ?

    • admin says:

     1. madde değil bir madde değişti, halen netleşen birşey yok o yüzden. Hangi üniversiteye geçiş yapacaksınız? Eğer bashettiğim yönetmelik değişirse hiç muğlada okumanız gerek kalmayacak ekim ayında geçiş yapmış olursunuz. Yok bu gerçekleşmez siz muğlada okursanız 1 tane dersten kalmanız durumunda isterseniz Türkiye derecesi yapmış olsanız bile maalesef çoğu yere geçiş yapamazsınız.

 13. Engin says:

  Merhaba ben sercan sdu yenisarbademli myo da ormancilik bolumu okuyorum daha yeni basladim mugla sitki kocman koycegiz myo ormancilik bolumune nasil gecis yapacagim yardimci olursaniz sevinirim

 14. inci says:

  Ben aöf de maliye okuyrum.3.sinifa gectim.erciyes ünüverstesine yatay gecis yapacaktim fakat tarihleri kacirdim.tekrar dan.sinifa gectigimde yatay gecis hakkim oluyor mu? puanim 3,25. bu yil calisip dahada yukseltecegim.bilgilendirsenz cok sevinirim.simdiden tesekkur ederim. :)

  • admin says:

   Maalesef lisanslarda en geç 2. sınıf sonunda başvuru yapabiliyordunuz yani geçtiğimiz temmuz-ağustos ayı artık sizin için çok geç.

 15. Gizem Ferah says:

  Merhaba ben Uludağ Üniversitesi eğitim fakültesinde okuyorum.İstanbulda herhangi bi üniversiteye yatay geçiş yapmak istiyorum.Birinci sınıfın sonunda başvuramadım çünkü bi tane alttan dersim vardı.Şimdi 2. sınıftayım alttan dersimi verirsem.ilk dönemin sonunda yatay geçiş yapabilir miyim? Yani yarı dönemde yatay geçiş olabiliyor mu?

 16. Ozan says:

  Merhaba ekimde degişen yeni yatay geçiş yönetmeligiyle 3.sınıftan 4.sınıfa yatay geçiş yapılabilecek mi? yoksa sadece merkezi sistemle ilgili puan yonetmeligimi degişti?Çünkü bildiginiz gibi lisans bölümlerinin son yılına yani 4.sınıfa geçiş yapılmıyordu.Bir bilginiz var mı bu konu hakkında?

  • admin says:

   yönetmelikte sadece bahsettiğiniz gibi merkezi sistem bir de savaş olan ülkelerden Türkiye’ye geçiş kolaylaştırıldı ne yazık ki başka madde değiştirilmedi.

 17. sevda says:

  Ben Kapadokya myo nu kazandim bu yil (ucretli) ama 2 yil ve uni.yi hic begenmedim kucuk ortami flnda hic iyi degiil acaba 1 sene okuyup baska bir bolum ozellikle 4 yillik bir bolume gecis yapabilirmiyim yardim edin lutfen moralim cok bozuk :(

  • admin says:

   2 yıllıktan 4 yıllığa geçiş için eğer devamı niteliğinde birşey niyetiniz ise dgs ile geçebilirsiniz ancak bunun içinde öncelikle başladığınız 2 yıllığı bitirmeniz lazım yoksa tekrar sınava girmeniz gerekiyor. Ne bölümüydü de bu kadar sizi hayal kırıklığına uğrattı?

 18. adnan says:

  merhaba ben karabük üniversitesi metalurji ve malzeme mühendisliği %100 ingilizce 1.sınıftayım istanbula geçiş yapmayı düşünüyorum yarı dönemde başvurular ne zaman ve benim bölüm ingilizce olduğu için istanbuldaki üniversitelerde türkçe bölüme geçmemde bir sakınca varmı ? bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim..

  • admin says:

   yarı dönemde sadece 2 yıllıklar geçiş yapabiliyor siz temmuz ayını beklemek zorundasınız, türkçe bölüme geçmenizde bir problem olmaz tam aksi olsaydı türkçe’den ingilizceye geçiyor olsaydınız o zaman sıkntı çıkardı.

 19. ziynet yiğit says:

  Merhaba,kızım Kırklareli Üniv.de Kamu Yönetimini kazandı ve başladı. Sivas”ta oturuyoruz. Asıl hedefi ve isteği edebiyat okumaktı ama bu yılki sistem nedeniyle ikinci tercihi olan kamu yönetimini tutturdu ancak hiç ilgi alanına da girmediği için sevebilmesi ve başarılı olması konusunda çok tereddütlüyüz.Ancak,asıl sorunumuz çok uzak olması nedeniyle nakil yaptırmak istiyoruz.Edebiyat bölümüne geçme şansı var mı bilemiyoruz ama azından devam ettiği bölüme Cumhuriyet Üniversitende devam edebilmesi için ne yapmak gerekiyor? K.Ü”nden Cum.Ün.tesine nakil yaptırabilmek için gereken şartları merak ediyoruz,hatta Kayseri vb.gibi yakın iller dahi olsa razı olacağız mecburen.Başvuru için gerekli şart ve tarihleri bir şanssızlık neticesi gözden kaçırıp kaybetmek istemiyoruz.Bir annenin feryadını duyup yardımcı olacağınızı ümidederek şimdiden teşekkür ediyorum.

  • admin says:

   merhaba, kızınınızın kamu yönetimine yerleştiği puan eğer istediğiniz üniversiteye yetiyorsa yani tercih etseydi kazanabiliyorsa tabii ki kamu yönetimine yatay geçiş için başvuruda bulunabilir ancak bölüm değiştirmesi şimdilik mümkün gözükmüyor.

Sorunu Sormak ister misin?