‘yatay geçiş puanları’

Üniversite Yatay Geçiş puanları

Sık gelen sorulardan bir tanesi de ösys yerleştirmesinden sonra açıklanan üniversite taban puanları gibi, geçtiğimiz sene üniversite yatay geçiş puanları kaçla kapatmış? Soruyu açmak gerekirse yatay geçiş yapan son öğrenci kaç ortalamayla geçiş yapmıştır. Öncelikle şunu tekrardan belirtmeliyiz ki ösys’den farklı olarak sistem her üniversite inanılmaz derecede farklılık gösterebiliyor. O yüzden geçmek istediğiniz yeri tam olarak tarif etmelisiniz, üniversite, bölüm hatta kaçıncı döneme geçişe kadar.

Hemen hemen tüm üniversitelerde yatay geçiş ortalaması taban puanı 2.40 civarındadır. Ancak bazı üniversiteler mesela ankara, hacettepe üniversitesi gibi 3.50 ortalama isteyen yerlerde var. O yüzden nereye gitmek istiyorsanız oraya bakın. Tabii en düşük bu puanlarla başvuru kabul alınıp, hemen hemen 3’ün üzerinde ortalamayla kapatıyorlar.

Ancak bazı yerlerde sadece not ortalaması değil aynı zamanda üniversiteye giriş puanınız ile başvurduğunuz yerin taban puanı arasındaki fark da baz alınabiliyor. Hatta gazi üniversitesi gibi bazı kurumlar 5 puandan fazla fark var ise başvurunuzu kabul etmiyor.

Her üniversitenin yatay geçiş sonuçlarını ilan ederken ortalamarı yayınlamadığını da hatırlatıp (uludağ üniversitesi sadece kabul-red şeklinde yayımlıyor) aynı zamanda ösys puanlarından farklı olarak ard arda seneler arasında da çok farklılıklar olabileceğini de bildirmek isteriz.