, , , , , , , , , ,

Yatay geçiş nasıl yapılır?

Yatay geçiş bir kurumdan başka bir kuruma geçiş yapmaya verilen addır. Kurum olarak ister üniversite olsun isterse lise olsun farketmez. Yatay geçişin olabilmesi için denklik şartı aranmaktadır. Eğer bu şart sağlanırsa ve yeterli kontenjan varsa yatay geçişiniz sağlanır.

Üniversiteler arası yatay geçiş için aynı bölümde olmanız gerekir. Hem başka bir bölümden hem de başka bir üniversiteye başvuruyorsanız bu olmayacak. Öncelikle sizin kendi okulunuzda o istediğiniz bölüme geçmeniz gerekecek.

Ayrıca önlisanslar için 1. ve 4. dönemlerde, lisanslarda ise 1. ve 4.sınıflarda başvuru alınmıyor.

Bölümler arası yatay geçiş her üniversitede neredeyse var lakin başvuracağınız bölümün kontenjan açıyor olması ve sizin bölümden başvuru kabul ediyor olması gerekecek. İstediğiniz bir bölümden diğer bölüme yatay geçiş başvurusu yapamazsınız.

Yatay geçişte tüm mesele başvuru şartlarını sağlamanız ve not ortalamasında sizinle birlikte başvuranlardan yüksek olması gerekiyor. Öyle çok zor bir mesele değil yatay geçiş.

Ara dönem diye tabir ettiğimiz bahar döneminde artık sadece önlisans başvuruları kabul ediliyor.

  1. Selcuk says:

    Sakarya universitesi makine bolumundeyim iki yillik daha yeni basladim okula yatay gecisle bursa uludag universitesi makine bolumune gecmek istiyorum ne yapmam gerekiyor

Sorunu Sormak ister misin?