‘merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş bahar dönemi’

Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş

Ekim 2013’de ilk defa uygulanan merkezi puanla yatay geçiş yönetmeliğe göre her dönem başında eğitim başladıktan en geç 1 ay içerisinde başvurular kabul edilecek. Bazı üniversiteler özellikle başvuru tarihlerini duyururken bazı üniversiteler ise henüz haberdar dahi değil! Ancak değişen maddelerin bulunduğu resmi gazeteyi öğrenci işlerine göstererek, YÖK’ten bilgi almalarını isteyebilirsiniz.

Peki nedir merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş? Hazırlık sınıfları dahil öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı geçmek istediği üniversiteye girdiği yılki taban puanına (puan türleri aynı olmalı) yetiyor ise başvuru yapabilirsiniz. Ancak bölümün o sene öğrenci alması şart. Ayrıca toplam kontenjan bölümün %10’u kadar. Kısacası gitmek istediğiniz bölüm 50 kişi ise sadece 5 kişi bu haktan yararlanıcak. Başvuran aday sayısının çok olması durumunda klasik en yüksekten düşük puana sıralama yapılacak. Merkezi puanla yatay geçiş ortalamadan bağımsızdır!

Bahar dönemi için üzücü bir durum ise, toplam %10’luk kontenjan açılıyor eğer bu kontenjan o yıl güz döneminde dolduysa bahar döneminde öğrenci alınmayacak. DGS ile yerleşenlerde dgs puanlarıyla başvuru yapabiliyor.

Ara dönemde ortalama ile lisanslar için yatay geçiş kontenjanı açılmıyor!

İstenilen belgeler: Dilekçe, Nüfus Cüzdan fotokopisi, Kayıtlı olduğunuz üniversiteden öğrenci belgesi, ÖSYS sonuç belgesi