, , , , , , , , , ,

Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş

Ekim 2013’de ilk defa uygulanan merkezi puanla yatay geçiş yönetmeliğe göre her dönem başında eğitim başladıktan en geç 1 ay içerisinde başvurular kabul edilecek. Bazı üniversiteler özellikle başvuru tarihlerini duyururken bazı üniversiteler ise henüz haberdar dahi değil! Ancak değişen maddelerin bulunduğu resmi gazeteyi öğrenci işlerine göstererek, YÖK’ten bilgi almalarını isteyebilirsiniz.

Peki nedir merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş? Hazırlık sınıfları dahil öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı geçmek istediği üniversiteye girdiği yılki taban puanına (puan türleri aynı olmalı) yetiyor ise başvuru yapabilirsiniz. Ancak bölümün o sene öğrenci alması şart. Ayrıca toplam kontenjan bölümün %10’u kadar. Kısacası gitmek istediğiniz bölüm 50 kişi ise sadece 5 kişi bu haktan yararlanıcak. Başvuran aday sayısının çok olması durumunda klasik en yüksekten düşük puana sıralama yapılacak. Merkezi puanla yatay geçiş ortalamadan bağımsızdır!

Bahar dönemi için üzücü bir durum ise, toplam %10’luk kontenjan açılıyor eğer bu kontenjan o yıl güz döneminde dolduysa bahar döneminde öğrenci alınmayacak. DGS ile yerleşenlerde dgs puanlarıyla başvuru yapabiliyor.

Ara dönemde ortalama ile lisanslar için yatay geçiş kontenjanı açılmıyor!

İstenilen belgeler: Dilekçe, Nüfus Cüzdan fotokopisi, Kayıtlı olduğunuz üniversiteden öğrenci belgesi, ÖSYS sonuç belgesi

 1. kaya says:

  merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş sadece aynı bölümler arasında mı oluyor? çevre müh. maden mühendisliğine geçebilinir mi?

 2. lalolu says:

  merhaba.ben 2008 yilinda YÖKe başvurdum ,evlendim diye turkiye egitimim degerlendirilsin diye
  YÖK beni denklik sinavina soktu.6 sene çaliştim kazandim.
  şimdi de bana diyorlar git yatay geçiş yap.
  2008 yilinda bir yalnişlik olmuş.denklik degil.yatay geçiş yapman gerekirdi
  bir fikir verin ben tip universite 4.5 sene okudum

  • admin says:

   Siz bitirmeden nasıl denklik sınavına girdiniz ki? Olayı baştan özetlerseniz daha fazla yardımcı olabiliriz.

 3. beytullah menevşe says:

  arkadaşlar merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçişleri sadece aynı bölümler arasında olmaz.aynı puan türlerinde alım yapan bölümler arasında da olabilir.şöyle örnek verelim: işletme bölümünde okuyan bir öğrenci inşaat mühendisliğine geçebilir.yasal dayanak şudur: YÖK’ün 30.01.2014 tarihli 75850160-301.06-212 sayılı ve yatay geçiş yönetmelik ek madde 1 uygulama esasları konulu yazısı…buradaki sorun şundan kaynaklanıyor: değişiklik yeni olduğu için birçok üniversitenin ve öğrencinin bundan haberi yok.zaten YÖK yukarıda ilgisini vermiş olduğum yazıyı rektörlüklerin bilgisi olmadığı ve uygulamadıkları için uyarı mahiyetinde yayınlamıştır.yazıda YÖK özetle rektörlüklere diyorki ben böyle bir değişiklik yaptım neden uygulamıyorsunuz, bunu şöyle şöyle uygulayın diyor…üniversiteler bu işi bilmediğinden uygulamayı güz döneminde uygulayamadılar fakat bahar döneminde hemen hemen hepsi uyguladı

 4. kızılejder says:

  Merhaba ben 2013 yilinda özel universitede hukuk fakultesini kazandim.2013 2014 doneminde hazirlik sinifini tamamladim.ancak bu sene devlet universitesine merkezi yerlestirme puaniyla gecis yapmak istiyorum.puanimda yetiyor..yani hukuk fakultesu 1.sinifindan itibaren baska bi universiteye gecis yapabilirmiym ?

  • admin says:

   Zirve üniversitesinden nereye geçiş yapacaksınız? Merkezi puanla geçebileceğiniz yerlere ekim ayında başvuru yapabileceksiniz. Tekrar hazırlık okumanıza gerek yok ancak bazı devlet okulları (marmara gibi) dil sınavına girmenizi isteyebilir.

 5. burak says:

  ben bir dersten kaldım acaba merkezi yerlestirme puanım ile yatay geçiş yapabiliyor muyum ??

 6. orhun says:

  benim merak ettiğim bir konu var şimdi benim puanım geçmek isteğim yere yetiyor 2011 de girmiştim ve 2011deki taban puanından 20 puan civarında yüksek ama ben tercihlerimde o yeri yazmıştım ama arka sıralara yazmıştım ilk tercihime yerleştiğim için gidemedim o üniversiteye şimdi merkezi yerleştire puanı ile yatay geçiş hakkım var mıdır sizce ?

 7. Eşref says:

  şimdi ben 2011 yılında harran üniversitesine 300 puanla giriş yaptım dicle üniversitesi ise 324 puanla alım yaptı o yıl merkezi yerleştirme puanıyla dicleye geçebilir miyim ?

  • admin says:

   makine mühendisliğine mi geçiş yapacaksınız? puanınız yeterli olmadığından başvuru yapamazsınız maalesef.

 8. merve says:

  2012 girişliyim geçiş için 2012de ki puanlara göre mi geçiş yapacagız?

Sorunu Sormak ister misin?