, , , , ,

Yatay geçiş için gerekli belgeler

Yatay geçiş başvuruları için temmuz ayı itibariyle kontenjanları duyurulmaya başlayacak. Her üniversitenin yatay geçiş tarihi farklı olmakla beraber ağustos 2012 gibi çoğu üniversite yatay geçiş başvurularını tamamlamış olacak. Ama daha evvelinde bitenler var mesela boğaziçi üniversitesi temmuz ayında sezonu kapatır, o yüzden dikkat etmek lazım! Peki yatay geçiş için gerekli olan belgeler nelerdir?

Her üniversiteye göre değişen belgelerin ortak olanları sıralamak gerekirse, transkript dediğimiz önceki üniversitenizden not ortalamanızı gösteren resmi belge, yatay geçiş başvuru formu, okumaktaki üniversitenizin onaylı ders programı (hangi dersi sayacaklarını içeriklere bakarak karar veriyorlar), disiplin cezası almadığınıza dair belge, hazırlık sınıfı zorunlu olanlar için yabancı dil yeterlilik belgesi, üniversiteyi kazandığınız yılın ÖSYS sonuç belgesi genel olarak bunlar istenir.

Bazı üniversitelerde 50 lira gibi başvuru ücreti istenildiğini de unutmamak gerekir, bkz. fatih üniversitesi.

  1. cemre aktay says:

    merhabalar, ben konya selçuk üniversitesinde inşaat teknolojisi bölümünde okuyorum ancak geçen yıl yani 2011 girişliyim fakat bazı nedenlerle okula gidemedim 2 dönem harç yatırdım ve okuldan kaydımın silinmeceği sölenmişti öle yaptık ve bu sene yani 2012 yılında okuluma başladım 1.sınıfdan devam ediyorum önümüzdeki ocak (2013) ayında kocaeliye yatay geçiş yapmak istiyorum böyle bir şansım varmı varsa bunu yapmak istiyorum yardımcı olurmusunuz ?
    şimdiden teşekkür ederim

    • admin says:

      kayıt dondurmadınız değil mi? eğer öyleyse transkriptinizde 3. dönem yazacak ve siz de yatay geçiş hakkınızı maalesef kaybetmiş olacaksınız. Sorun bakalım kaçıncı dönem mişiniz?

Sorunu Sormak ister misin?