, , , , , , , ,

Güz dönemi yatay geçiş 2013

Güz dönemi için hemen hemen bütün üniversiteler lisans ve önlisans bölümleri için kontenjan açmaktadır. Eylül ayından itibaren yatay geçiş yaptığınız okulda okumaya başlayacağınız için yeni sınıfınız da orası olacak. Temmuz başı gibi başlayan süreç ağustos sonu yada en geç eylül ortası gibi genel itibariyle bitmektedir.

Temmuzdan evvel gelip de kontenjan açılır mı, tarihler ne zaman gibi bir soru sormayın lütfen, çünkü bilinmiyor!  Hatta genel itibariyle şartlar geçen seneler itibariyle aynı olsa da arada değişiklikler olabiliyor bu yüzden net konuşup da kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz.

Ortalamalar konusunda her ne kadar geçen seneyi baz alsak da oldukça değişken bir durum olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var. ÖSYS sonuçları gibi çok fazla insan tercih yapmadığı için bir kişinin uçuk puanla başvurma ihtimalini de veyahut da kimsenin başvurmama ihtimalini de göz önünde bulundurmalıyız.

Her üniversitesinin yatay geçiş şartları farklı olmakla birlikte genel itibariyle alttan dersi olmaması ve ortalamanın da 2.40 ve üstü olması gerekiyor. Tabii bu şartları sağlayan herkesin geçiş yapamayacağını en yüksek ortalamaların ilk alınacağını belirtelim.

Lisanslar için Son sınıfa geçerken başvuru yapılmadığını geri kalan lisans, önlisans öğrencilerinin başvuru yapabildiğini ve her üniversiteye ayrı ayrı başvuru yapılması gerektiğini de son kez hatırlatmış olalım.

 1. serap says:

  merhaba bende yatay geçiş yapmak istiyorum dc var güz dönemımden benım içın bu engel olurmu ortlama ile gectım o dersi altan kalmdı yanı

  • admin says:

   şartlı geçmeniz o dersten kalmadığınız manasına gelir lakin başvuruda sıkıntı çıkmasa dahi geçeceğiniz üniversitede cc altı aldığınız notlar sayılmayabileceğinden ötürü tekrar alma durumunda kalabilirsiniz.

 2. Gulkayır says:

  Meraba, yabancı uyruklu öğrenciler Yatay Geçiş için başvurularını internet üzerinden yapabilir mi?

  • admin says:

   Hangi üniversite için soruyorsunuz? Yabancı veya Türk uyruk farketmez ya posta yoluyla yada şahsi olarak başvurmak durumundasınız şu ana kadar internet üzerinden başvuru alan görmedik.

 3. Esra says:

  Merhaba, devamsizliktan kaldigimiz bi dersimiz olursa yine de yatay gecis yapabilirmiyiz?
  Gazide almanca ögretmenligi okuyorum ve Cukurova Üniversitesine gecis yapmak istiyorum, cukurovanin gecen sene ki yatay gecis sonuclarinda egitim fakültesinin sonuclari yok, acaba sizin bilgiiniz var mi hangi not ortalamalarla alinmis diye? Benim not ortalamam 3,70-3,80 gibi olacak cünkü.

  • admin says:

   devamsızlıktan veya başka sebepten dersten kalmanız sizi çok fazla sıkıntıya sokar, çukurova yatay geçiş şartlarında; kayıtlı oldukları diploma programında sorumlu oldukları tüm dersleri başarmış olması gerekir ibaresi yer alıyor.

 4. seda coşkun says:

  Merhaba, aklıma bir soru takıldı ben bu sene mezun oldum ve geçiş hakkımı kullanıcam diploma puanım 63.57 bunu 5 ile çarpmakgerekiyomuş sanırım çıkan sonuç da 317 oluyo bu puana göre mi bölümlere bakıyoruz ve bilgisayar bölümü okuyorum ben 140 barajını geçtiğim için diğer bölümlere tercih yapabilirmiyim cevabınızı bekliyorum.

  • admin says:

   sizin sorunuz yatay geçiş sorusu değil sınavsız geçiş sorusu. Diploma puanını kaç ile çarptığınızı bilemiyoruz ancak ygs den hangi puan türünde barajı geçtiyseniz o puan türünden tercih yapabilirsiniz.

 5. melike ulusal says:

  merhabalar. ege üniversitesi amerikan kültürü ve edebiyatı okuyorum. istanbul ünivesitesi amerikan kültürü ve edebiyatına yatay geçiş yapmak istiyorum fakat alttan dersim var ancak ortalamam 3.00 ın üzerinde. Geçiş yapmam mümkün olurmu? bir de istanbul üni.nin başvuru tarihleri ne zaman bitiyor acaba? maddi sebeplerden izmirde eğitimime devam edemeyeceğim eğer başvuru tarihi bitmişsse yine de başvurma şansım olurmu

  • admin says:

   maalesef cuma günü istanbul’un başvuru tarihi sondu, bu saatten sonra ne yazık ki geçiş yapamazsınız, maddi sıkıntılarınızı izmirde burs bulmayla çözemez misiniz?

   • melike ulusal says:

    Burs başvuruları yapmaktayım ama ailemin yanında olmam benim içn daha iyi olacak. İÜ akademik takviminde boş kontenjan ve yedeklerin başvuru tarihinin 10 eylül olduğunu söylüyor. Eğer benim bölümümde boş kontenjan varsa bu tarihte başvurmam mümkün müdür peki?

    • admin says:

     tabii ki mümkün değil, yedek kayıtlara zaten sıra gelmiyor genelde gelse bile zaten şu an oradaki adaylar da belli olmak üzere ne yazık ki. Madem böyle bir niyetiniz vardı da neden başta takip etmediniz ki? Marmara’da bitti, sanırım devlet üniversitesi pek kalmadı başvurulacak bu dönem için.

 6. hüseyin says:

  Merhaba. Ben bu yil yapi denetim bölümü kazandim ama ara dönemde üniversite degistirmek istiyorum mümkün mu? Ve gerekli sartlar nelerdir bu konuda? Teşekkürler simdiden

  • admin says:

   Geçeceğiniz üniversiteye göre şartlar değişmekte kimi sadece ortalamaya kimisi ise ösys puanınıza da bakıyor. Nereden nereye geçiş yapma niyetiniz var?

 7. Sait says:

  Merhabalar acil cevap istiyorum lütfen.. Ben bu yıl Mkü makine muhendisligini kazandım.. Eylul ayında yönetmelik değişmiş ösym puanıyla yatay geçiş yapılabiliyormuş.. Tarihler geçti mi 2. dönemdede yapılabiliyor mu ? Teşekkurler…

 8. Feyza says:

  Merhaba benim birkaç tane sorum olacak. 1.si ben istanbulda özel bir üniversitede psikoloji yüzde yirbeş burslu okuyorum istanbul dışında bir devlet üniversitesine gitmek istiyorum birden fazla ünşversiteye başvuru yapabilir miyim? 2.si benim ilk senem ve diğer okullarda işlenen bazı dersleri biz görmüyruz bu dersleri diğer yıllara koymuşlar. Ama normalde birinci sınıfların 2. Sınıfta alacağı dersi de bu sene görüytoruz bu başvurum da bi sıkıntı yaratır mı? 3. Notlarım iyi sayılır sizce şansım nedir ?

  • admin says:

   Dilediğiniz kadar başvuruda bulunabilirsiniz ancak notlarınız çok iyiyse başkalarınında yararlanabilmesi için çok istediğiniz birkaç yere başvurmanız yeterli olacaktır, almadığınız dersleri intibak sınıfı eşliğinde siz gittiğiniz yerde verecekler, bu durum dönem uzatmanıza sebep olabilir. Eğer sadece not ortalamasına bakılan bir yere başvurursanız büyük ihtimal geçiş yaparsınız.

Sorunu Sormak ister misin?