‘bahar yarıyılı yatay geçiş kabul eden üniversiteler’

Bahar dönemi yatay geçiş 2014

21 Eylül tarihinde değiştirilen yönetmelikle birlikte bu sene lisans öğrencileride merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yapabilecek. Akademik takvimlerde sadece önlisans başvurusu alındığını görüyor olsanız bile çoğu üniversite ayrıca ösys puanı yeten öğrencilerle alakalı duyurularını yapıyor olacaklar. Ancak tarihler konusunda eğitim başlamasından itibaren en geç 1 ay dendiği için bazı üniversiteler ilana dahi çıkmayabilir tek tek takip etmeniz gerekmekte!

Bahar döneminde başvuruların en son tarihi olarak 21 Ocak tarihi belirlenmiş, bu sefer mart 2014’in ilk haftası olacaktır ancak son dakikaya bırakmayın!

Önlisanslarda 1. dönemi bitirenler şartları sağladıkları takdirde başvuru yapabilecekler. Lisanslar ise dönem farketmeksizin üniversiteyi kazandıkları yıl aldığı puan başvuracağı yere yetmesi takdirde başvuru yapabilecek. Kontenjanının %10’una kadar öğrenci alınacak. Eğer o sene öğrenci alınmamışsa tek başınıza okumayacağınızdan başvuru olmayacak.

Abant İzzet Baysal, Acıbadem, Adıyaman, Adnan Menderes, Afyon Kocatepe, Ağrı İbrahim Çeçen, Akdeniz, Aksaray, Ankara, MersinHarran, Süleyman Demirel,

Bahar dönemi yatay geçiş 2013

Bahar döneminde yatay geçiş yapılıp yapılmadığı sanıyoruz ki yatay geçiş planlayan öğrencilerin en merak ettikleri konulardan birisi. Bahar dönemi dediğimiz şubat ayında yapılacak geçişler için öncelikle her üniversitede/bölümde kontenjan açılmıyor. Aşağıda sık sorulabilecek sorulara cevap verelim;

S: 4 yıllık lisansı yeni kazandım, birinci dönemin sonunda (bahar yarıyılında) geçiş yapabilir miyim? C: Maalesef en erken 1. sınıfın sonunda yatay geçiş yapabilirsiniz.

S: 4 yıllık lisanstayım 2. sınıfım ara dönemde yatay geçiş olur mu? Ara dönemde lisanslara kurumlar arası yatay geçiş hakkı verilmemekte.  Ancak dilerseniz üniversite içerisinde kurum içi yatay geçişten yararlanarak bölümünüzü değiştirebilirsiniz.

S: 2 yıllık önlisans kazandım, baharda geçiş olur mu? Evet, hem kurum içi hem de kurumlararası yatay geçişten faydalanabilirsiniz.

S: 2 yıllık önlisansım 2. sınıfta okuyorum, baharda yatay geçiş var mı? Maalesef hayır, önlisans programlarında son döneme geçişlerde hak verilmiyor.

Ege üniversitesi yatay geçiş 2013 bahar

Ege üniversitesi akademik takvimde şimdiden 2012-2013 bahar dönemi için  yatay geçiş tarihleri belli oldu. 28 Ocak – 01 Şubat 2013 tarihleri arasında başvuru alacak olan ege üniversitesi 11 – 12 Şubat 2013 tarihlerinde ise asillerin kesin kayıtları olacak. Hemen ardından da yedek bekleyen öğrencilere geçiliyor.

Sadece önlisansların başvuru yapabileceği bahar dönemi için koşullarda ortalama olarak 60/100 aranıyor ve daha önce yatay geçiş yapmamış olması gerekiyor.