‘bahar döneminde yatay geçiş kabul eden üniversiteler’

Bahar dönemi yatay geçiş 2013

Bahar döneminde yatay geçiş yapılıp yapılmadığı sanıyoruz ki yatay geçiş planlayan öğrencilerin en merak ettikleri konulardan birisi. Bahar dönemi dediğimiz şubat ayında yapılacak geçişler için öncelikle her üniversitede/bölümde kontenjan açılmıyor. Aşağıda sık sorulabilecek sorulara cevap verelim;

S: 4 yıllık lisansı yeni kazandım, birinci dönemin sonunda (bahar yarıyılında) geçiş yapabilir miyim? C: Maalesef en erken 1. sınıfın sonunda yatay geçiş yapabilirsiniz.

S: 4 yıllık lisanstayım 2. sınıfım ara dönemde yatay geçiş olur mu? Ara dönemde lisanslara kurumlar arası yatay geçiş hakkı verilmemekte.  Ancak dilerseniz üniversite içerisinde kurum içi yatay geçişten yararlanarak bölümünüzü değiştirebilirsiniz.

S: 2 yıllık önlisans kazandım, baharda geçiş olur mu? Evet, hem kurum içi hem de kurumlararası yatay geçişten faydalanabilirsiniz.

S: 2 yıllık önlisansım 2. sınıfta okuyorum, baharda yatay geçiş var mı? Maalesef hayır, önlisans programlarında son döneme geçişlerde hak verilmiyor.

Ege üniversitesi yatay geçiş 2013 bahar

Ege üniversitesi akademik takvimde şimdiden 2012-2013 bahar dönemi için  yatay geçiş tarihleri belli oldu. 28 Ocak – 01 Şubat 2013 tarihleri arasında başvuru alacak olan ege üniversitesi 11 – 12 Şubat 2013 tarihlerinde ise asillerin kesin kayıtları olacak. Hemen ardından da yedek bekleyen öğrencilere geçiliyor.

Sadece önlisansların başvuru yapabileceği bahar dönemi için koşullarda ortalama olarak 60/100 aranıyor ve daha önce yatay geçiş yapmamış olması gerekiyor.