, , , , , , ,

Bahar dönemi yatay geçiş 2014

21 Eylül tarihinde değiştirilen yönetmelikle birlikte bu sene lisans öğrencileride merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yapabilecek. Akademik takvimlerde sadece önlisans başvurusu alındığını görüyor olsanız bile çoğu üniversite ayrıca ösys puanı yeten öğrencilerle alakalı duyurularını yapıyor olacaklar. Ancak tarihler konusunda eğitim başlamasından itibaren en geç 1 ay dendiği için bazı üniversiteler ilana dahi çıkmayabilir tek tek takip etmeniz gerekmekte!

Bahar döneminde başvuruların en son tarihi olarak 21 Ocak tarihi belirlenmiş, bu sefer mart 2014’in ilk haftası olacaktır ancak son dakikaya bırakmayın!

Önlisanslarda 1. dönemi bitirenler şartları sağladıkları takdirde başvuru yapabilecekler. Lisanslar ise dönem farketmeksizin üniversiteyi kazandıkları yıl aldığı puan başvuracağı yere yetmesi takdirde başvuru yapabilecek. Kontenjanının %10’una kadar öğrenci alınacak. Eğer o sene öğrenci alınmamışsa tek başınıza okumayacağınızdan başvuru olmayacak.

Abant İzzet Baysal, Acıbadem, Adıyaman, Adnan Menderes, Afyon Kocatepe, Ağrı İbrahim Çeçen, Akdeniz, Aksaray, Ankara, MersinHarran, Süleyman Demirel,

 1. asya says:

  Iyi gunler ben yurtdisindan onlisans 2014 bahar yariyili icin Ege, Erciyes ve ya Yildiz Teknik universitelerine basvuru yapmak istiyorum. not ortalam 80+ olacagi taktirde burs ala bilir miyim?

  • admin says:

   ege ve yıldız gibi üniversitelerin sadece ortalamayla almadıklarını geçen senelerden biliyoruz hatırtlatmış olalım, ancak gelecek sene burs başvurusu yapabilirsiniz şu an çok fazla burs bulma şansınız olmayabilir.

   • asya says:

    aslinda benim tam olarak aradigim sey bahar doneminde burslu yatay gecis yapa bilecegim biyomuhendislik ve ya biyomedikal mhendisligi egitimi veren her hangi normal bir universite. bu konuda yardimci olur musunuz

    • admin says:

     sorularınızı anlamakta güçlük çekiyoruz, bursludan kastınız nedir? bu üniversiteler devlet üniversitesi ücretsiz ayrıca nakdi yardımdan bahsediyorsak eğer dediğim gibi onu gelecek sene yapabilirsiniz. önlisans okuyorum demiştiniz şimdi mühendisliğe geçiş yapabilir miyim diye soruyorsunuz değil mi? bu maalaesef mümkün değil.

 2. yezan says:

  anlamadığım şu neye göre sıralayacak mesela puanı 400 olan bir üni ve kontenjandan fazla öğrenci başvurdu bu öğrenciler arasındaki sıralama nasıl olacak? lisans da kaçıncı sınıglar yapabiliyor.?

  • admin says:

   haklısınız bunu yazmayı unutmuşuz, başvurduğunuz yer mesela normalde 50 kişilik kontenjan maksimum 5 kişi alıcak, burada da ösys puanlarınız sıralama yapılacak ilk 5 kişi dilerse yatay geçiş yapabilecek.

 3. Fatih says:

  Yurtdışından ben de bahar yarıyılında yatay geçiş yapmak istiyorum inşaat mühendisliği 2. Sınıftayım merkezi yerleştirme puanı haricinde başka bir yolu yokmudur

 4. Aslı says:

  2014 ikinci dönem de ankara gazi ve hacettepe ye geçiş yapılabiliyor mu sınıf öğretmenliği için bu üniversiteler geçiş için hangi kriterlere bakıyorlar 1. Sınıf öğrencisiyim yardmcı olrsnz svnrm tşkkrlr

  • admin says:

   Eğer geçen seneki yerleştirme puanınız ankara ve hacettepeye tutuyor ise yatay geçiş için başvurabilirsiniz yoksa ortalama ile geçişe temmuz ayını beklemeniz gerekecek.

   • Aslı says:

    Hacettpe ankara ve gaziyi tutyr ama sadce br yre mi bşvru hkkmz var yksa hpsnede başvurablyrz mu? Anladğm kadryla ikinci dnem gcşte Lys2013 puanmz gerekli ortalama etki etmyr.Alttn drs yk ama olrsa gçiş yapılamaz değl mi?Tekrar çok teşekkür ederim…

    • admin says:

     Üniversitelere tek tek başvuru yapacağınız için istediğiniz kadar yere başvurabilirsiniz ancak kontenjan az olduğundan dolayı en çok gitmek istediğiniz yere başvurmanızı tavsiye ederiz, ikinci dönem geçişte ortalamada etkiliyor hatta en az 3.5 isteniyor, alttan ders olursa dediğiniz gibi maalesef başvuru yapamazsınız.

 5. deniz says:

  mehaba kıbrısta fizyoterapi rehabilitasyon 1. sınıf öğrencisiyim. 2. yarıyılda geçiş yapabilir miyim türkiyede bir devlet üniversitesine? hangi üniversiteye geçebilirim?

  • admin says:

   nereye başvurma niyetiniz var? geçen sene Türkiye’de herhangi bir devlet üniversitesini tercih etseydiniz kazanabiliyor muydunuz? ortalamanız nedir?

 6. enes says:

  bir üniversitenin kazananları açıklandıktan sonra o üniversiteye kayıt yaptırdığımızı varsayarsak, başvurduğumuz başka bir üniversitenin ilanlarında da kazandığımız yazıyorsa, hala yeni kayıt yaptırdığımız üniversiteden kayıt sildirip en son açıklanan üniversiteye kayıt yaptırabilir miyiz?

  • admin says:

   her sene sorulan klasik bir soru ancak kimi öğrenci yöksis’e işlenmemiş o yüzden kayıt sildirebiliyorsunuz diyor kimisi ise ilk kazandığınız yerde kalıyorsunuz diyor.

 7. burak says:

  Ben dgs ile gectim . Bende dgs puanimla geçiş yapabiliyormuYum?

 8. duygu says:

  Önlisans 1. sınıfım. yıl sonunda yatay geçiş yapmak istiyorum. Güz döneminde isteğe bağlı seçmeli derslerden birisi zayıf. Bu benim yatay geçiş yapmamı engelliycek mi? Yoksa sadece kendi programımın dersleri mi değerlendirilecek ?

 9. serap says:

  İyi gunler cnakkale 18 mart uni.de tibbi ve aromatk btkiler okuyorum önlisansim.2.dónem kocaeli uni. Ye gecmek istyrm snf ortalamam yuksek suan snf brncsym gnel ntlarmda AA ama tban puanlarina bktm kocaeli 315 le kapatmis bu sne benim ösys puanim ise 239 sansm hc yokmu?:(

  • admin says:

   siz merkezi puanla değil de normal önlisanslar için de kontenjan açılacak oradan başvurabilirsiniz henüz tarihleri belli olmadı.

 10. Burak says:

  Merhaba. Cok faydali paylasimlar olmus tesekkur ederim. Ben bu yil ITU`de hazirligi bitirdim. Ama tipa gecmek istiyorum. Istedigim tipta Medeniyet Uni. tip fakultesi. Basvuru tarihleri yokun sitesinden mi belli olacak, yoksa okulun sitesini mi takip etmeliyim. Bugun baktim yatay gecis kontenjanlari aciklanmis ama 2. ve 3. siniflar icin. ben 1. sinifa gecis yapacagim. Tahminen ne zaman olur gecis sureci? Neler yapmam gerekiyor?

  yurt disinda oldugum icin turkce karakter kullanamiyorum kusura bakmayin.

  • admin says:

   Siz merkezi yatay geçiş başvurusu yapacaksınız yök’ün sitesinde baktığınız ise ortalama ile geçişler, onlarda da 1. sınıfa kontenjan açılmıyor. Dönem başladıktan 1 ay sonra başvuru yapabilirsiniz.

Sorunu Sormak ister misin?