, , , , , , , ,

Bahar dönemi yatay geçiş 2013

Bahar döneminde yatay geçiş yapılıp yapılmadığı sanıyoruz ki yatay geçiş planlayan öğrencilerin en merak ettikleri konulardan birisi. Bahar dönemi dediğimiz şubat ayında yapılacak geçişler için öncelikle her üniversitede/bölümde kontenjan açılmıyor. Aşağıda sık sorulabilecek sorulara cevap verelim;

S: 4 yıllık lisansı yeni kazandım, birinci dönemin sonunda (bahar yarıyılında) geçiş yapabilir miyim? C: Maalesef en erken 1. sınıfın sonunda yatay geçiş yapabilirsiniz.

S: 4 yıllık lisanstayım 2. sınıfım ara dönemde yatay geçiş olur mu? Ara dönemde lisanslara kurumlar arası yatay geçiş hakkı verilmemekte.  Ancak dilerseniz üniversite içerisinde kurum içi yatay geçişten yararlanarak bölümünüzü değiştirebilirsiniz.

S: 2 yıllık önlisans kazandım, baharda geçiş olur mu? Evet, hem kurum içi hem de kurumlararası yatay geçişten faydalanabilirsiniz.

S: 2 yıllık önlisansım 2. sınıfta okuyorum, baharda yatay geçiş var mı? Maalesef hayır, önlisans programlarında son döneme geçişlerde hak verilmiyor.

 1. aziz ekin says:

  özel üniversiteden devlete geçişler oluyor mu?

 2. uygar ide says:

  be 9 eylül matematikteyim eğer gerekli not ortalamasını tutturursam marmara üniversitesinne geçebiliyomuyum? bu arada ikinci öğretimim

  • admin says:

   geçiş yapabilirsiniz ancak onu güz dönemi başvurularında yaparsınız, tabii marmara üniversitesi şartlarında ösys puanınında önem arz ettiğini hatırlatalım.

   • uygar ide says:

    benim ösys puanım normalde marmara üniversitesi ikinci öğretiminide tutuyor sanırım bir sorun çıkmaz. bu arada teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için

 3. ALEYNA says:

  ben akdeniz ünide inşaat okuyorum birinci sınıfım gaziyle aramda puan farkı 11 geçiş yapma şansım yok mu?

 4. seda says:

  Lisans ogrencisiyim 3. Snif bahar donemi geciz yapabiliyormuyum?

 5. sultan says:

  ben birinci sınıf iktisat ve idari bölümler ögrencisiyim bahar dönemn de farklı bi yere geçiş yapma şansım var mı

 6. bengisu says:

  ben 1.snf ilk mat öğrencisiyim yatay geçiş yapmak istyrm gaziye şansım yok sanırım hacettepeye var mı acaba ortalamamı yüksek tuttğum sürece

 7. hüseyin says:

  veterinerlik fakültesi 1. sınıfdayım ara yılda selcuk veterinerliğe geçiş yapabilir miyim

 8. engineer says:

  sakarya üniversitesi endüstri mühendisliği bölümündeyim.ikinci dönem istanbuldaki üniversitelere geçş yapma şansm var mı? bu arada 1. sınıfım

 9. enes öz says:

  ben 3 sınıf lisans öğrencisiyim 2 dönem geçiş yapma şansım var mı

 10. aziz says:

  önecelikle merhaba…
  ben şuanda kktc de adalet myo 1.sınıf ögrencisiyim (önlisans)bahar döneminde istanbul üniversitesi yurtdışı kontenjanı açıyor mu bilginiz var mı acaba ???

  • admin says:

   en son alım olan yazınki yatay geçişlerde 2 kişilik kontenjan vardı ama baharda açarlar mı kesin birşey söyleyemeyiz.

 11. Tuğçe Baran says:

  size sorduğum soruya cevap alabilir miyim lütfen? Akdeniz’de 2 yıllık maliye okuyorum 1. sınıfım yatay geçiş yapmak istiyorum izmir, aydın, manisa, kütahya, sakarya illerinden herhangi birisine. Ve 2. öğretimim. Mümkün mü?

  • admin says:

   sanırım korkutelinde okuyorsunuz? bölümünüz 40 kişi eğer ilk 4’e girebilirseniz ilk dönem sonunda ayrıyeten birinci öğretim kontenjanlarına da başvuru yapabilirsiniz. Diğer türlü ikinci öğretimi olan sakarya’ya başvurabilirsiniz, zaten celal bayar (manisa), dumlupınar (kütahya) gibi üniversitelerde 4 yıllık maliye var, sizin okuduğunuz önlisans programından yok ne yazık ki.

 12. ugur guctas says:

  fen bilgisinde okuyorum kurumiçi biyolojiye yatay geçiş yapabilirmiyim

  • admin says:

   her üniversitede farklı, boğaziçinde fen bilgisi öğretmenliğinden ekonomiye bile geçen var ama üniversiteler arası değişiklik gösterir, hangi üniversite?

 13. hatice says:

  ben 1. sınıf edebiyat okuyorum uludağ üniversitesi 2. döneme yatay geçiş kabul ediyor mu bide ortalamamın minimum kaç olması gerekiyor

 14. Muhammet Kaykısız says:

  Yalova üniversitesinin 2 yıllık turizm otel işletmeciliğinin ikinci öğretimini bu sene kazadım.Bahar yarıyılında Dumlupınar üniversitesine yatay geçiş yapabilirmiyim.

  • admin says:

   bahsettiğiniz bölüm kütahya meslek yüksekokulunda mevcut, ortalamanızı yüksek tutarsanız ara dönemde yatay geçiş yapabilirsniz.

 15. melih mert says:

  ben erzincan üniversitesi inşaat teknolojisi 1. Sınıf ikinci öğretim de okuyorum. Mersin üniversitesi inşaat teknolojisi ikinci öğretime geçmek istiyorum. Ama mersin üniversitesi başvuru tarihini 31 aralık 2012 yapmış. Bizim güz dönemi ve finaller ocak şubat gibi bitiyor. Başvuruyu nasıl yapıcağın bilginiz var mı?

 16. bengisu says:

  peki istanbul üniversitesi özel bi koşul istiyor mu ? yatay geçiş kontjanı kaç araştırdım biraz ama bulamadım

  • admin says:

   Kontenjanlar lisanslar için her yıl temmuz ayında açıklanır, istanbul üniversitesine yatay geçiş nisbeten gazi, hacettepeye göre daha kolaydır. Siz niçin şimdiden bu kadar merak ediyorsunuz :-)

 17. slm__fb says:

  Benim sorum şöyle :Ben bozok üniv tarih 2. sınıf öğrencisiyim yarıyıl tatilinde fırat üniv yatay geçiş yapabilir miyim ve oraya gitsem çift anadal yaparak coğrafya bölümüne geçiş yapabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler . . .

  • admin says:

   birinci soruna cevaben; ara dönemde maalesef kurumlar arası lisans yatay geçişi yapılamıyor sene sonunu beklemelisiniz. ikincisi çift anadal yani çap yaparak coğrafyaya geçemezsiniz ama ikisini aynı anda okuyabilirsin tabii fırat üniversitesi izin veriyorsa.

 18. bahar says:

  ben erbaa meslek y.o muhasebe ve vergi uygularını bu yıl ek tercihle kazandım derslere 1 gun gırdım sonrada hıc gıtmedım ama hala o bölmün ögrencisi olark görünüyorm kaydımı sildirmedım okulu dondurmadım da yasadıgım ilin m.y.o gidebilme sansım var mı gecısle

  • admin says:

   ortalamanız oldukça düşük olacak doğru mu? o yüzden nerede yaşadığınızı da bilmediğimizden çok ama çok zor diyorum. Ortalamnız tahminen ne kadar olacak, veyahut hiçbir sınava girmeyi planlıyor musunuz?

 19. slm__fb says:

  önceki sorularıma cevap verdiğiniz için teşekkürler ben fırat üniv int. Sitesinden baktım da orada yarıyıl tatilinde geçiş yapılmıyor niye bir şey yazmıyor buna ne diyorsunuz peki . . .

  • admin says:

   bahar döneminde fırsat üniversitesi yatay geçişle öğrenci alacak, ama lisans öğrencisi değil önlisans öğrencisi alacak. Onların zaten 2 yıllık olduğundan 1 sene beklemek yerine 1 dönem beklemeleri yeterli oluyor.

 20. slm__fb says:

  peki siz ne işle meşgulsunuz Onu öğrenebilir miyim size tam inanmam için Yanlış anlamayın merak ettiğim için bu soruyu soruyorum . . .

  • admin says:

   aşırı derecede saçma sorulara cevap verdik ama ilk defa bu kadarını gördüm, af buyurun sizi zorla mı getirdiler buraya? İnanmayın hatta mümkünse daha da soru sormayın, biz burada yıllardır insanları kandırıyoruz oldu mu?

 21. büşra says:

  ben ısparta gönen myo ikinci öğretim bankacılık ve sigortacılık bölümü öğrencisiyim. henüz birinci sınıfım. ikinci dönem (1. sınıf bahar dönemi) , bilecik,bursa,çanakkale,eskişehir,kocaeli,kütahya,manisa,sakarya,yalova.. bu illerden birine geçiş yapma şansım var mı? ve birinci öğretimlerine geçebilir miyim?

  • admin says:

   Baharda başvuru yaparsın ancak birinci öğretime geçmek için bölümünde %10’luk dilime girmen gerekiyor atıyorum 50 kişilik sınıfsanız ilk 5 gireceksin yani. Ocak başında kontenjanları takip edin.

 22. melih mert says:

  bahar yarıyılında yatay geçiş kabul eden üniversiteleri yazarbilirmisiniz? Ve başvuru tarihleriyle birlikte

  • admin says:

   hemen hemen önlisans olan tüm üniversiteler baharda başvuru kabul edecek, mersinden başka nerelere başvurmayı planlıyorsun?

 23. Rüzgar Güven Akyüz says:

  Üniversitem de 3,69 ortalamaya sahibim kamu yönetimi 3. sınıf öğrencisiyim fakat hem derslerimin heba olmasını istemiyorum hem de ortalamamın nasıl bu iki dertten kurtulup bahar yarıyılda geçiş yapablirim bilgi verirseniz sevinirim Teş.

  • admin says:

   sizin için artık oldukça geç, lisanslar baharda üniversite değiştiremiyor, yıl sonunda 4. sınıfa geçiyor olmanızdan ötürü artık yatay geçiş yapamazsınız.

 24. bengisu says:

  çünkü ben konyada okumak istemiyorum :))) istanbul üniversitesi kaç ortalama istiyor. kontenjanı söylemişsiniz pardon kendimi kaptırmışım :) )))

  • admin says:

   Kapak fotoğrafında bile boğaz köprüsünün fotoğrafını kullanan birisinin zaten istanbul haricinde yaşam sürmesi imkan dışı :) geçen seneki yatay geçiş ilanından istanbul üniversitesi hakkında detaylı bilgi alabilirsin.

   • bengisu says:

    Benii bulmuşsunuzzz :) evet istanbul benim şehrim olmalı ama yanlışlıkla konyaya düştüm işte nese inşallah geçerim diyorum. :) son bi soru ben farabiyle geçersem ortalamamı yükseltip orda kalma şansım var mı :)

 25. melih mert says:

  admin mersin üniversitesi, akdeniz üniversitesi, dokuz eylül üniversitesi ve kastamonu üniversitesi nin yatay geçiş tarihlerini yazabilirmisin bahar dönemlerini

  • admin says:

   site üzerinden ulaşmayı denediniz de beceremediniz mi acaba? kastamonu, mersin diye anasayfamızın sağ tarafından devam edebiliyorsunuz da, eğer görünmüyorsa lütfen eleştirin bizde düzeltip, size daha hızlı hizmet verelim.

 26. merve says:

  afyon kocatepede tıp 1.sınıf öğrencisiyim 2. yıl için hangi üniversitelere geçiş yapabilirim bunun bir listesi yok mu? tıp fakültesinde her üniversite kabul etmez hepsini diyorlar

  • admin says:

   tıp fakültesi olan üniversitelerin tamamı kontenjan açıyor, 1. yılın sonunda başvuru yapabilirsiniz. Ancak her üniversitenin kabul şartı ayrıdır.

 27. tuğçe says:

  slm.okudugum ve takip ettıgım kadarı ıle 3.sınıftan sonra lisans öğrncılerı için hıcbısekılde yatay geçiş şansı yok.sormak ıstedğim şu.ben bi rahatsızlık geçirdım ve rahatsızlığım rapor boyutunda.aileme yakın olan bıyerde olmam gerekiyor ibaresı yer alıyor raporumda.gececegım unıversıte benı sağlık sorunumdan dolayı kabul ettıkten sonra her ıkı unıversıtenın senatosu anlastıktan sonra yatay geçişin gercekleşme ihtımalı ne durumda.ben okulum aracılığımlada arastırıyorum fakat sızede sormak ıstedım.çünkü aksi taktirde okulumu dondurmak durumunda kalacağım.şimdidien teşekkürler.

  • admin says:

   Açık söylemek gerekirse şimdiye kadar bu şekilde yatay geçiş yapmış olan duymadık. Hatta geçen sene öğretmen arkadaşımızın da normal şartlarda tıp fakültesi olmayan bir ilde çalışması yasak olmasına rağmen devlet tarafından atandığı yerde çalışma durumu oldu. Hal böyle olunca koskoca devlet memuruyla alakalı düzenleme yapılmazken bir öğrenci için düzenleme yapılacağını sanmıyoruz. Nereden nereye geçeceksiniz biz de sorabiliriz?

 28. elif says:

  geçiş için birden fazla üniversiteye başvurabilirmiyiz?

  • admin says:

   tabii ki ancak ortalamanız yüksekse başkalarının hakkına girmemek adına her üniversite lütfen başvuru yapmayınız.

 29. Tuğçe Baran says:

  her yazana cevap veriliyor benim yazdıklarıma illa ki 2.kez yazdığımda yanıt geliyor bu nasıl bi ilgisizlik anlamadım

  • admin says:

   ikinci sorunuzda herhangi bir soru var mıydı? ne yazmıştınız; Yanlış biliyorsunuz Sanırımmm çünkü celal bayarda iki yıllık maliye var hatta gördes myo’da. Tamam siz en iyisini biliyorsunuz da tam olarak bizden ne istiyorsunuz? Bölüm daha yeni açıldığı için geçen sene açılan kontenjanlarda ismi gözükmüyordu bu bizim suçumuz mu? Ayrıca bahsettiğiniz suçlama cümlesinde herhangi bir soru içermiyor yanlış mı algılıyoruz?

 30. ilksel says:

  kktc okul öncesi 2. sınıf öğrencisiyim bahar dönemi yatay geçiş yapabilirmiyim teşekkürler

 31. eliff says:

  gaziosmanpaşa üni. niksar bankacılık ve sigortacılık okuyorum. 3üstü ortalamam olacak. bahar yarı yılı yatay geçişi düşünüyorum. dumlupınar ve akdeniz üni. istiyorum fakat sitede herhangi bi açıklama göremedim yatay geçiş var mı varsa tarihlerini nereden öğrenebilirim.

  • admin says:

   her ikisi de kontenjan açtı, dumlupınar 21 ocak-31 ocak; akdeniz üniversitesi ise 1 şubata kadar başvuru alacak en kısa zamanda sitemizde ilanı detaylı bulabilirsiniz. 3’şer kişilik kontenjan açıldı, ikisinde de ikinci öğretim mevcut.

 32. mahmut says:

  hocam ben sımdı kktc de onlısans okuyorum bahardonemı yatay gecıslerı ıcın yurtdısı kontenjan acılıyormu onlısans? ortalamam yuksek bırdee benım bolum yurt dısında yok ten onaylı tek bolum gecıs şansı ve kontenjanları ogrenebılırmıyım lutfen?

  • admin says:

   bazı yerler açmış ama genellikle açmıyorlar neresi için soruyorsun? hangi üniversitede ne bölümünde okuyorsun ve nerelere geçiş yapmak istersin?

 33. Murat says:

  Amasya ünivertesini aradim Lisans icin Bahar döneminde yatay gecis yapilmayacagini sölediler . samsun ondokuz mayis üni.ve namik kemal uni. yazistigimda kontejanlarin acilmasini beklemem gerektigini sölediler . Yök !!! ü aradigimda yine ayni cevabi aldim bahar döneminde yatay gecis yapilmiyormus . Ondokuz mayis üni . ve namik kemal üni keyfi kontejan acabilirlermi yoksa , verdikleri bilgi yanlismi ?

  • admin says:

   Amasya üniversitesi peki neden kontenjan açmış kurumlar arası? YÖK kendi sitesinde zaten kontenjanları ve başvuru tarihlerini toplu olarak yayınladı bahar döneminde sadece önlisanslar için kurumlar arası geçiş olduğunu zaten defaetle belirtmiştik, ancak amasya üniversitesi bizi yanılttı. Şu an açıklanan tüm kontenjanlar önlisans programları bilginize.

 34. isimsiz says:

  Erzurum teknik üniversitesi iktisadi ve idari bilimler 1. sınıf işletme öğrencisiyim ara dönemde İnönü üniversitesine geçiş yapabilir miyim?

 35. Murat says:

  Avustryada lisans makine müh.okuyorum ilk sömestrim önlisans makine bölümüne gecis hakkim varmi ?
  2010 yilinda ygs 1 den 359 puan almistim marmara makine bölümü 300 lerden almis (ön lisans) .marmara makine ön lisansa gecis yapabilirmiyim ?

  • admin says:

   lisanstan sadece lisansa geçiş yapılıyor o da 1. sınıfın sonunda en erken, maalesef bu yatay geçiş mümkün değil.

 36. melisa says:

  ben 3 sınıf kıbrısta okuyorum donemlık özel unılere geçiş varmı ogrenebılırmıyım 2. dönem baska bı unıde okumak ıstıyorum

 37. Harun says:

  Merhaba ben özel ünv %50 burslu 3.sınıf ögrencisiyim.
  Ben istanbul üniversitesine yatay geçis yapmak istyrm bahar yarıyılı için.Not ortalamam 2,95, ygs-lys puanlarımı hatırlamıyorum geçme sansim var mi yoksa zor mu baya ?

 38. seda says:

  bölümüm halkla ilişkiler bu bölüm haricinde başka bölüme geçiş yapabiliyormuyum 1 sınıf önlisans öğrencisiyim

 39. mert says:

  abant izzet baysal ünivde kamu yönetimi okuyorum 2.sınıf birinci öğretimim acaba gazi üniv geçiş hakkım var mı 2.öğretimine ama öss puanım yetmiyor

  • admin says:

   ösys puanınız yetmiyorsa başvurunuz değerlendirilmez, bunun sizde farkındasınız zaten, başka birşey mi sormak istediniz?

 40. dnil says:

  temmuzda yatay geçiş için özel bir üniversitedeyim diğer özel üniversiteler f derslere bakıyor mu ? bazıları önemsemiyor sanırım

  • admin says:

   her üniversiteye göre değişiyor, mesela neresi? Örneğin; Ege üniversitesi alttan dersi olanları kabul ediyor.

 41. zeynep adalı says:

  merhaba..yatay geçiş yapmak istiyorum.daha dogrusu zorundayım.yatay geçişler birinci senenin sonunda mı oluyor? ki inşallah öyledir.iki dönemin notları toplanıyor degil mi.biraz bilgi verirseniz çook sevinirim.

  • admin says:

   birinci veya ikinci sınıfın sonunda başvurabilirsiniz, aynen dediğiniz gibi ortalama o iki dönemin toplanıp ikiye bölünmesiyle bulunuyor, nereden nereye geçiş yapacaksınız?

 42. sema sarı says:

  çanakkale onsekiz martta ingilizce öğretmenliğindeyim.bu yıl bahar doneminde uludağa yatay geçiş yapabilir miyim?

 43. mustafa says:

  başka sitelerde 1.sınıfın ilk döneminin sonunda bahar yılı için yatay geçişi bir çok üniversite kabul ediyor diyon admin hangisine inanalım şaşırdık açıkcası..

 44. kubra says:

  Ben nigde unv kamu yonetimini bu sene kazandim ama istanbul unv gecis yapmak istiyorum boyle bisey olabilir mi ? Basvurular ne zaman olur ?

 45. mrve says:

  ben lisansım ve 2.sınıftayım. bahar yarıyılı yatay gecıs yapan unw. oldugunu bılıyordum sız gecıs olmuyor demıssınız. bunu acıklar mısınız rıca etsem

 46. them says:

  merhabalar,

  bilgisayar programcılığı 1. sınıf 2 yıllık 2. öğretimde okuyorum. akdeniz üniversitesi teknik bilimler meslek yüksek okuluna bahar döneminde (ocak-şubat) yatay geçiş yapmayı istiyorum. bu mümkün müdür? okuduğum kadarıyla akdeniz üniversitesi 2 yıllık programlara bahar döneminde kontenjan açıyormuş. sitenizde akdeniz üniversitesi yer almıyor o yüzden emin olamadım. bu üniversiteyi de ekleyebilirseniz bilmeyenler için çok iyi bir kaynak olacaktır diye düşünüyorum.

  2. öğretimde okuyorum demiştim acaba 1 öğretim için de başvuru yapabilir miyim? %10 a girme ile ilgili bir şeyler okumuştum ama tam bilemiyorum.

  yatay geçiş de başvuru sınırlaması var mı? istediğimiz kadar başvuru yapabiliyor muyuz? bir de birden fazla yerin bizi kabul etme şansı var mı? hani ösym de olmuyordu ama belki bunda vardır.

  yatay geçiş de öncelik olarak üniversitedeki not ortalaması en önemli faktör değil mi? yani 3.95 not ortalamalı, ösym puanı 100 puanlı biri; 3.94 not ortalamalı, ösym puanı 500 puanlı birini geçip kontenjanlara yerleşiyor değil mi? en azından akdeniz üniversitesinin koşullarında böyle görünüyor, eğer ki not ortalamaları eşitse ösym puanı yüksek olan alınıyor denmiş. yine de kesin bilgi için size danışmak istedim.

  ösym de yaptığım hatayı yatay geçiş de tekrarlamamak için bilen bir yerden bilgi almak istedim. yardımlarınızı bekliyorum erken cevap verebilirseniz çok sevinirim. iyi günler.

  • admin says:

   Bahar dönemlerinde zaten önlisans programları (2 yıllık) için geçiş mevcut, Akdeniz üniversitesi de kontenjan açarsa başvuru yapabilirsiniz. Maalesef yoğunluktan ötürü ekleyemedik, ancak en kısa zamanda sitemizde yer alacak. Nerede okuyorsunuz? Bölümünüzde birinci dönem bitiminde ortalama olarak %10’luk dilime girmeniz lazım mesela 50 kişiyse ilk 5’e girmeniz gibi.
   Başvuru sınırlaması yok ancak çok yüksek olursa ortalamanız fazla yere başvurmayın başkaları da faydalansın. Tabii istediğin yere başvurabiliyorsunuz bazıları illa şahsen başvuru isterse kendiniz gitmeniz gerekebiliyor.
   Bazıları not ortalamasının %30’unu ösys puanının %70’ini alıyor yani üniversitesine göre değişiyor. Akdenizi yayınlamadık o yüzden net birşey diyemem ama sadece ortalamaya bakıyor olabilir. Sorunuz olursa çekinmeden danışın, ancak arada biraz gecikebiliriz şimdiden kusura bakmayın.

 47. Deniz says:

  Ege üniversitesi okul öncesi öğretmenliği ikinci sınıf öğrencisiyim onsekiz mart üniversitesine yarı donemde geçiş yapma hakkım var mı acaba ??

Sorunu Sormak ister misin?