‘2013’

Bahar dönemi yatay geçiş 2014

21 Eylül tarihinde değiştirilen yönetmelikle birlikte bu sene lisans öğrencileride merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yapabilecek. Akademik takvimlerde sadece önlisans başvurusu alındığını görüyor olsanız bile çoğu üniversite ayrıca ösys puanı yeten öğrencilerle alakalı duyurularını yapıyor olacaklar. Ancak tarihler konusunda eğitim başlamasından itibaren en geç 1 ay dendiği için bazı üniversiteler ilana dahi çıkmayabilir tek tek takip etmeniz gerekmekte!

Bahar döneminde başvuruların en son tarihi olarak 21 Ocak tarihi belirlenmiş, bu sefer mart 2014’in ilk haftası olacaktır ancak son dakikaya bırakmayın!

Önlisanslarda 1. dönemi bitirenler şartları sağladıkları takdirde başvuru yapabilecekler. Lisanslar ise dönem farketmeksizin üniversiteyi kazandıkları yıl aldığı puan başvuracağı yere yetmesi takdirde başvuru yapabilecek. Kontenjanının %10’una kadar öğrenci alınacak. Eğer o sene öğrenci alınmamışsa tek başınıza okumayacağınızdan başvuru olmayacak.

Abant İzzet Baysal, Acıbadem, Adıyaman, Adnan Menderes, Afyon Kocatepe, Ağrı İbrahim Çeçen, Akdeniz, Aksaray, Ankara, MersinHarran, Süleyman Demirel,

Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş

Ekim 2013’de ilk defa uygulanan merkezi puanla yatay geçiş yönetmeliğe göre her dönem başında eğitim başladıktan en geç 1 ay içerisinde başvurular kabul edilecek. Bazı üniversiteler özellikle başvuru tarihlerini duyururken bazı üniversiteler ise henüz haberdar dahi değil! Ancak değişen maddelerin bulunduğu resmi gazeteyi öğrenci işlerine göstererek, YÖK’ten bilgi almalarını isteyebilirsiniz.

Peki nedir merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş? Hazırlık sınıfları dahil öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı geçmek istediği üniversiteye girdiği yılki taban puanına (puan türleri aynı olmalı) yetiyor ise başvuru yapabilirsiniz. Ancak bölümün o sene öğrenci alması şart. Ayrıca toplam kontenjan bölümün %10’u kadar. Kısacası gitmek istediğiniz bölüm 50 kişi ise sadece 5 kişi bu haktan yararlanıcak. Başvuran aday sayısının çok olması durumunda klasik en yüksekten düşük puana sıralama yapılacak. Merkezi puanla yatay geçiş ortalamadan bağımsızdır!

Bahar dönemi için üzücü bir durum ise, toplam %10’luk kontenjan açılıyor eğer bu kontenjan o yıl güz döneminde dolduysa bahar döneminde öğrenci alınmayacak. DGS ile yerleşenlerde dgs puanlarıyla başvuru yapabiliyor.

Ara dönemde ortalama ile lisanslar için yatay geçiş kontenjanı açılmıyor!

İstenilen belgeler: Dilekçe, Nüfus Cüzdan fotokopisi, Kayıtlı olduğunuz üniversiteden öğrenci belgesi, ÖSYS sonuç belgesi

Yatay geçiş sonuçları 2013

Yatay geçiş başvurularının neredeyse hepsininin bitmesine az bir zaman kala yavaştan da ilk başvuru alanlar sonuçları açıklamaya başladı. Özellikle çok fazla başvuru alan gazi, marmara üniversitelerinin açıklanmasının ardından 19 ağustos itibariyle de istanbul üniversitesi de açıklanacak. Toplu bir halde takip edilmesi adına açıklanan ve açıklanacak olan üniversiteleri tarih sırasına göre aşağıda bulabilirsiniz.

19 Temmuz: Eskişehir Osmangazi (5. sınıf tıp),

23 Temmuz: Marmara,

26 Temmuz: Celal Bayar (tıp), Giresun,

30 Temmuz: Gazi, Kemerburgaz

31 Temmuz: Çukurova (tıp)

2 Ağustos: Balıkesir, Pamukkale (tıp), Recep Tayyip Erdoğan,

5 Ağustos: Toros (more…)

Hazırlıkta yatay geçiş var mı?

Yeni kazanan öğrenci arkadaşların en çok merak ettiği konuların başında daha üniversiteye başlamadan daha düşük puanlı bir yere geçiş yapabilir mi? Maaesef yatay geçiş yönetmeliğine göre en erken önlisans okuyanlar için 1. dönemin sonu lisanslar için ise 1. sınıfın sonunda başvuru yapabiliyorsunuz, hazırlık sınıfı hariç! Hazırlıkta veya hemen bitiminde ne yazık ki böyle bir imkanınız yok.

Hazırlık ortalamasınında ayrıca yatay geçişte hiçbir önemi yoktur! Bir farklı soru ise, hazırlıkta kalırsak türkçe bir programa geçiş yapabilir mi? Ösym aracılığıyla mümkündür, geçen sene 15 ekim 2012 tarihinde tercihler oldu ve 8 kasımda ise sonuçlar açıklandı, muhtemelen bu senede bu şekilde olur.

Yatay Geçiş tarihleri 2013

Yatay geçiş başvuru tarihlerinin bitmesine 1 ay kala son başvurulabilecek tarihleri takip etme adına ayrıca süresi geçenleri de daha net belirtme adına bu yazıyı son başvuru tarihi geçenlerin üstlerini çizme suretiyle güncelleyeceğiz. Üniversitelerin üzerlerine tıklamanız durumunda 2013 güz dönemi ilanına da rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Devam eden ilanlar ilk sırada, bitenleri en altta bulabilirsiniz.

 

15 Ağustos: Bayburt, İstanbul Teknik, KTO Karatay, Trakya (2. ve 3. sınıf tıp)

16 Ağustos: Adnan menderes, atatürk üniversitesi (diş ve tıp), atılım, bilecik şeyh edebali, bozok, çanakkale, çankaya, erciyes, eskişehir osmangazi, gedik, gediz, gümüşhane, hacettepe, hitit, sütçü imam, kapadokya MYO, karamanoğlu mehmet bey, kastamonu, kırklareli, melikşah, mevlana, muş alparslan, necmettin erbakan (tıp), ondokuz mayıs, sakarya, selçuk (tıp), şifa, thk, ufuk, uşak, yaşar. (more…)

Yatay geçiş sınavı nedir?

İnternette yanlış bilinip aratılan bilgilerden birisi olan yatay geçiş sınavıdır, hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; Böyle bir sınav yoktur! Muhtemelen karıştırılan sınav dikey geçiş sınavı yani önlisans bölümlerinin 4 yıllığa tamamlamak amacıyla girdikleri sınavdır.

Veyahut da sınava alışmış olan öğrencilerimiz yatay geçiş yaparken dahi sınava gireceğini zannediyor olabilir, olsun. Yatay geçiş yapabilmek için ortalamanız ve ösys puanınız önem arz ediyor. Üniversitesine göre çok fazla değişiklik gösterdiği için şartlara ayrı ayrı bakmanız icap ediyor.

Bazı üniversitelerde ingilizce hazırlık olduğundan ötürü yatay geçiş yapanlardan muafiyet sınavına girmeleri istenebilir ancak bu da yatay geçiş sınavı değildir.

Özel yetenek sınavı ile alan bölümlere yatay geçiş başvurusu yaptığınız takdirde sizin bu sınavdan da başarılı olmanız beklenebiliyor.

Güz dönemi yatay geçiş 2013

Güz dönemi için hemen hemen bütün üniversiteler lisans ve önlisans bölümleri için kontenjan açmaktadır. Eylül ayından itibaren yatay geçiş yaptığınız okulda okumaya başlayacağınız için yeni sınıfınız da orası olacak. Temmuz başı gibi başlayan süreç ağustos sonu yada en geç eylül ortası gibi genel itibariyle bitmektedir.

Temmuzdan evvel gelip de kontenjan açılır mı, tarihler ne zaman gibi bir soru sormayın lütfen, çünkü bilinmiyor!  Hatta genel itibariyle şartlar geçen seneler itibariyle aynı olsa da arada değişiklikler olabiliyor bu yüzden net konuşup da kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz.

Ortalamalar konusunda her ne kadar geçen seneyi baz alsak da oldukça değişken bir durum olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var. ÖSYS sonuçları gibi çok fazla insan tercih yapmadığı için bir kişinin uçuk puanla başvurma ihtimalini de veyahut da kimsenin başvurmama ihtimalini de göz önünde bulundurmalıyız.

Her üniversitesinin yatay geçiş şartları farklı olmakla birlikte genel itibariyle alttan dersi olmaması ve ortalamanın da 2.40 ve üstü olması gerekiyor. Tabii bu şartları sağlayan herkesin geçiş yapamayacağını en yüksek ortalamaların ilk alınacağını belirtelim.

Lisanslar için Son sınıfa geçerken başvuru yapılmadığını geri kalan lisans, önlisans öğrencilerinin başvuru yapabildiğini ve her üniversiteye ayrı ayrı başvuru yapılması gerektiğini de son kez hatırlatmış olalım.

Üniversite Yatay Geçiş puanları

Sık gelen sorulardan bir tanesi de ösys yerleştirmesinden sonra açıklanan üniversite taban puanları gibi, geçtiğimiz sene üniversite yatay geçiş puanları kaçla kapatmış? Soruyu açmak gerekirse yatay geçiş yapan son öğrenci kaç ortalamayla geçiş yapmıştır. Öncelikle şunu tekrardan belirtmeliyiz ki ösys’den farklı olarak sistem her üniversite inanılmaz derecede farklılık gösterebiliyor. O yüzden geçmek istediğiniz yeri tam olarak tarif etmelisiniz, üniversite, bölüm hatta kaçıncı döneme geçişe kadar.

Hemen hemen tüm üniversitelerde yatay geçiş ortalaması taban puanı 2.40 civarındadır. Ancak bazı üniversiteler mesela ankara, hacettepe üniversitesi gibi 3.50 ortalama isteyen yerlerde var. O yüzden nereye gitmek istiyorsanız oraya bakın. Tabii en düşük bu puanlarla başvuru kabul alınıp, hemen hemen 3’ün üzerinde ortalamayla kapatıyorlar.

Ancak bazı yerlerde sadece not ortalaması değil aynı zamanda üniversiteye giriş puanınız ile başvurduğunuz yerin taban puanı arasındaki fark da baz alınabiliyor. Hatta gazi üniversitesi gibi bazı kurumlar 5 puandan fazla fark var ise başvurunuzu kabul etmiyor.

Her üniversitenin yatay geçiş sonuçlarını ilan ederken ortalamarı yayınlamadığını da hatırlatıp (uludağ üniversitesi sadece kabul-red şeklinde yayımlıyor) aynı zamanda ösys puanlarından farklı olarak ard arda seneler arasında da çok farklılıklar olabileceğini de bildirmek isteriz.

Bahar dönemi yatay geçiş 2013

Bahar döneminde yatay geçiş yapılıp yapılmadığı sanıyoruz ki yatay geçiş planlayan öğrencilerin en merak ettikleri konulardan birisi. Bahar dönemi dediğimiz şubat ayında yapılacak geçişler için öncelikle her üniversitede/bölümde kontenjan açılmıyor. Aşağıda sık sorulabilecek sorulara cevap verelim;

S: 4 yıllık lisansı yeni kazandım, birinci dönemin sonunda (bahar yarıyılında) geçiş yapabilir miyim? C: Maalesef en erken 1. sınıfın sonunda yatay geçiş yapabilirsiniz.

S: 4 yıllık lisanstayım 2. sınıfım ara dönemde yatay geçiş olur mu? Ara dönemde lisanslara kurumlar arası yatay geçiş hakkı verilmemekte.  Ancak dilerseniz üniversite içerisinde kurum içi yatay geçişten yararlanarak bölümünüzü değiştirebilirsiniz.

S: 2 yıllık önlisans kazandım, baharda geçiş olur mu? Evet, hem kurum içi hem de kurumlararası yatay geçişten faydalanabilirsiniz.

S: 2 yıllık önlisansım 2. sınıfta okuyorum, baharda yatay geçiş var mı? Maalesef hayır, önlisans programlarında son döneme geçişlerde hak verilmiyor.

Yatay geçiş tarihleri 2012 2013 açıklandı!

Yök bugün itibariyle 2012 2013 yılının güz döneminde yatay geçiş yapılacak üniversiteler için takvimini duyurdu. Daha önceleri bazı üniversiteler kendi akademik takvimlerinde duyurmuş olsa da tüm üniversiteleri ilgilendiren açıklamada yapılmış oldu.

2 Temmuz itibariyle başlayan üniversiteler ise; zirve, yıldız teknik, yıldırım beyazıt, yeditepe, uludağ, trakya, şifa, sabancı, ondokuz mayıs, okan, nuh naci yazgan, niğde, namık kemal, mersin, koç, karamanoğlu mehmet bey, izmir, istanbul kültür, istanbul kavram myo, hitit, hacettepe, gaziosmanpaşa, osmangazi, fatih sultan mehmet, dumlupınar, dokuz eylül, cumhuriyet, bozok, bilkent, bartın, avrasya, ardahan, anadolu, akdeniz, ahi evran, ağrı ibrahim çeçen, acıbadem üniversitesi.

Yukarıdaki birçok üniversitenin özel olduğunu da hatırlatmakta fayda var, ayrıca üniversitelerin bir kısmı çok kısa sürüyor o yüzden elinizi çabuk tutmakta fayda var. Mesela 2 hafta sonra başlayacak olan boğaziçi üniversitesi toplam 11 gün başvuru kabul edecek.

Ayrıca bazı üniversitelerin başvuruyu bireyin kendisinin yapmasını istediğini de hatırlatalım, en kısa zamanda tüm üniversitelerin başvurularını, şartlarını burada bulabileceksiniz!